Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plaga chce otevřít školy od 12. dubna. Zeman s ním nesouhlasí, návrat žáků by ještě odložil

Covid 19

  15:34aktualizováno  17:54
Lány (Kladensko) - O termínu zahájení návratu dětí do škol se bude podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) debatovat začátkem týdne. Ministr po sobotním jednání se členy expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech na Kladensku novinářům řekl, že věří ve 12. duben. Zeman byl podle něho opatrnější, shoda na datu nepanovala.

Robert Plaga, ministr školství, mládeže a tělovýchovy. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Pan prezident je spíše opatrnější a byl by rád, kdyby skutečně návrat byl až za nižších čísel (nově nakažených covidem-19), to znamená i o něco později,“ uvedl Plaga. Expertní tým podpořil podle něj stanovisko, že konkrétní podmínky, za nichž bude návrat žáků do škol možný, a data musí určit ministerstvo zdravotnictví.

Děti se zpět do škol vrátí nejdříve 12. dubna, řekl Blatný. Rozhodne se příští týden

„Já věřím ve 12. duben, samozřejmě klíčové je rozhodnutí ministerstva zdravotnictví,“ uvedl ministr. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) označil v pátek tento termín za nejbližší možný. Plaga vítá, že datum i podmínky by měly být známy ještě před Velikonocemi. Předpokládá, že mezi jednotlivými vlnami návratu žáků k prezenční výuce bude dvoutýdenní odstup.

Expertní tým „ocenil efekt distanční výuky, podpořil myšlenku škol v přírodě a upozornil na riziko předčasného otevření škol v souvislosti s rozvolňováním a zhoršením pandemické situace“, napsal na Facebooku prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Kvůli epidemii covidu-19 jsou nyní otevřené jen školy pro děti zdravotníků a další vybrané profese, ostatní se učí na dálku. Postup pro první fázi znovuotevírání škol představil Plaga tento týden poslancům. Jeho prioritami je obnovení prezenční výuky pro nejmladší žáky a praktické výuky ve středních školách a v závěrečných ročnících vysokých škol. Celé třídy prvního stupně základních škol by se přitom měly střídat po týdnu ve škole a doma. „Myslím si, že všechny tyto kroky a scénáře, které jsem představil expertnímu týmu, byly podpořeny,“ uvedl Plaga.

Ministr školství Plaga: MŠMT připravuje plán doučování zhruba na tři roky

Ministr už nepočítá s tím, že by se do škol naplno vrátili deváťáci ani maturanti, kteří začnou v květnu skládat přijímací a maturitní zkoušky. Závěrečné ročníky by proto podle něho měly mít možnost dobrovolných skupinových konzultací.

Zemanův tým upřednostňuje zjednodušené maturity

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana dává přednost variantě částečně zjednodušené maturity, ne k udělení úřední maturity. Po sobotním jednání s jeho členy v Lánech na Kladensku to novinářům řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Úřední maturitu prosazoval premiér Andrej Babiš (ANO).

„Expertní tým pana prezidenta se přiklání k variantě, o které jsem hovořil já, to znamená těch dílčích úlev a neudělení úřední maturity,“ uvedl Plaga. Důležité je, aby studenti už nezůstávali v nejistotě a soustředili se na přípravu na zkoušku.

Plaga se již dříve s Babišem na úpravě letošních maturit neshodl. Ministerský předseda chtěl prosadit plošné udělení úřední maturity s možností absolvování zkoušek pro zájemce.

Ministr rozhodl, že se zruší slohy z češtiny a cizího jazyka a ústní zkoušky z nich budou dobrovolné. Studenti, kteří pracují kvůli covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Všechny bude čekat školní maturita ze dvou nebo tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru.

Plaga připomněl, že školy už dřív dostaly pokyn, aby se ve druhém pololetí soustředily na výuku na maturitní předměty, a studenti tak zvládli přípravu na profilovou školní část. Ohledně didaktických testů si studenti z mobilní aplikace stáhli a vyplnili podle ministra přes 70.000 testů k procvičení. „Studenti se mohou distančně na tuto část maturitní zkoušky připravit,“ míní.

Při jednání expertního týmu se podle Plagy mluvilo také o zvýšení objemu peněz na digitální vybavení škol, přednostním očkování učitelů nebo o zásobování škol respirátory a antigenními testy. K antigennímu testování jsou podle Plagy od konce února k dispozici metodiky testování i instruktážní videa. Debata se dotkla rovněž možného širšího využívání přesnějších PCR testů.

Plaga uvedl, že respektuje rozhodnutí, podle kterého učitelům skončí termín pro registraci k očkování s nedělní půlnocí. „Přidělování termínů bude probíhat i nadále,“ podotkl. Za „dobrá data“ označil, že se přihlásilo zhruba 190.000 učitelů a přes 100.000 z nich už dostalo první dávku vakcíny.

Expertní tým dále debatoval o postupu ve školství v létě a v následujících letech. „Ať se jedná o formální a neformální vzdělávání, sportovní aktivity a další záležitostí typu doučování a o zmiňované letní škol nebo letní kempy,“ dodal ministr.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat