Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plaga chce poskytnout respirátory učitelům z šesti nejvíce postižených regionů. Prymula podporuje roušky ve třídách

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga | foto: ČTK

Praha Vláda by měla podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) poskytnout respirátory každému učiteli v Praze a dalších pěti regionech nejvíce postižených epidemií koronavirem. Plaga to v neděli řekl v pořadu Otázky Václava Moravce. Každý z učitelů by měl podle ministra dostat minimálně deset respirátorů ze Správy státních hmotných rezerv.

„Je namístě minimálně těm oranžovým regionům poskytnout z mého pohledu aspoň deset respirátorů na jednoho pedagogického i nepedagogického pracovníka a vlastně zvýšit tu úroveň ochrany na těch školách,“ uvedl Plaga.

Ministr proto v pondělí vládě navrhne, aby uvolnila „44 000 krát deset respirátorů pro Prahu“, tedy pro pražské učitele. Kabinet by podle něj měl stejný přístup zvolit i vůči čtyřem středočeským okresům a Uherskohradišťsku, které byly v pátek přiřazeny k Praze mezi oranžové regiony se zvýšeným výskytem nákazy koronavirem.

O respirátory pro 44 000 učitelů v úterý požádal ministerstvo pražský magistrát. Pokud by byli započteni i nepedagogičtí pracovníci v hlavním městě, byly by respirátory potřeba pro asi 50 000 lidí.

Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý v debatě s ministrem poukázal na obtíže pedagogů i žáků, které by byly spojeny s celodenní výukou v respirátorech či rouškách. „Zatím se bráním tomu mít ve třídách roušky a respirátory,“ uvedl. Pokud by ale byly nařízeny, opatření by splnil.

Prymula by byl pro roušky i ve třídách

Podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly by se v případě základních škol mělo dělat vše pro to, aby se udržela prezenční výuka. Zvažuje se podle něj i to, že by roušky byly povinné rovněž pro děti ve třídách. V současnosti je musí nosit ve společných prostorech mimo třídy, tedy třeba na chodbách a toaletách. „To, co se diskutuje, a já bych pro to byl, abychom i ve třídách teď roušky měli alespoň po dobu jednoho až dvou měsíců,“ řekl v neděli v České televizi. Podle něj by to mohlo pomoct zbrzdit současný nárůst šíření viru.

Plaga výuku v ochranných pomůckách hájil s tím, že to zabrání uzavírání tříd v případě výskytu nemoci covid-19. „Pokud jsou žáci v rouškách nebo respirátorech, tak tam nemusí dojít ke karanténnímu opatření na úrovni celé třídy,“ uvedl. Postup se podle ministra vyjasnil s hygienou koncem minulého týdne.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!