Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plaga vysvětlil, kdy se studenti vrátí do škol. Gymnazisté a žáci 2. stupně ZŠ začnou střídavou výukou

Praha Závěrečné ročníky základních, středních a vyšších odborných škol se vrátí k prezenční výuce ve čtvrtém z pěti stupňů rizika nákazy covidem-19 podle protiepidemického systému PES. Spolu s jejich návratem se ve středních a vyšších odborných školách obnoví praktická výuka pro skupiny do 20 lidí a na druhém stupni základních škol a nižším stupni víceletých gymnáziích se třídy budou po týdnech střídat ve výuce na dálku a z domova. Na pondělní tiskové konferenci to dnes novinářům řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Na vysokých školách se podle něj při čtvrtém stupni rizika covidu-19 obnoví praktická a laboratorní výuka pro skupiny do 20 lidí v posledním ročníku a umožní se individuální konzultace. O tom, zda se současná opatření zmírní na čtvrtý stupeň, by se mělo rozhodnout tento týden podle epidemického vývoje. Další postup při návratu dětí do škol se bude řídit podle tabulky, kterou ministerstvo zveřejnilo na svém webu.

Školy jsou nyní kvůli epidemii covidu-19 zavřené a je v nich povinná výuka na dálku. V provozu zůstaly pouze mateřské školy a takzvané krizové školy, kam docházejí děti zdravotníků, hasičů či policistů. Plaga už minulý týden oznámil, že tuto středu se do lavic vrátí první a druhé třídy základních škol a všechny ročníky speciálních škol.

Třídy se nebudou dělit do menších skupin jako na jaře, děti z různých tříd by se ale neměly potkávat. Pod touto podmínkou budou fungovat i družiny. S výjimkou mateřských a speciálních škol bude platit všude povinnost roušek, zákaz zpěvu a tělocviku. Mělo by se také často větrat. Výuka zpěvu, tělocviku a plavání se obnoví až při druhém stupni rizika covidu. Ve stupni tři a čtyři jen u oborů, kde to je zásadní při vzdělávání.

Základní přehled k rozvolňování či zpřísňování opatření v různých oblastech života včetně školství zveřejnil v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nyní se opatření v Česku vážou k nejvyššímu pátému stupni, rizikové skóre je ale nyní na hodnotě 70 ze 100, což odpovídá čtvrtému stupni opatření proti covidu-19. Pokud číslo zůstane pod hodnotou 75 do středy, navrhne ministerstvo zdravotnictví vládě zmírnění opatření. Mohlo by platit zřejmě od příštího pondělí.

Docházka do školy bude podle Plagy v souladu s uvolňováním opatření povinná, nikoli dobrovolná, jako to bylo na jaře. Rodiče, kteří nebudou chtít dítě do školy poslat, mohou využít například individuálního vzdělávacího plánu nebo dohody s ředitelem školy, řekl ministr. Rodiny by podle něj ale měly chránit rizikové osoby i jinými opatřeními než tím, že budou dítě držet doma.

Zmírnění opatření na třetí úroveň by umožnilo střídavou výuku i ve středních školách a na vysoké školy by se mohly vrátit první ročníky. Ve dvou nejnižších úrovních nákazy by školy fungovaly relativně normálně s výjimkou univerzit třetího věku. Přednášky na vysokých školách by byly ve stupni dva omezené na 50 lidí a ve stupni jedna na 100 lidí. Od stupně čtyři se podle Plagy za přísných režimových opatření počítá i s různými druhy zkoušek, jako třeba s jazykovými či nostrifikačními. V nejvyšším stupni pět jsou nyní povolené zkoušky na vysokých školách pro nejvýše deset lidí najednou.

Plaga zdůraznil, že významné pro omezení šíření covidu-19 ve školách bude nošení roušek spolu s větráním. Ve čtvrté i třetí úrovni rizika nákazy budou roušky povinné i ve třídách pro všechny s výjimkou mateřských a speciálních škol. Ve druhé úrovni budou mít výjimku navíc první stupně základních škol, řekl Plaga. V nejmenším riziku budou roušky povinné jen na chodbách, dodal.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!