Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Plakáty: znovu o grantech

Česko

  11:49
PRAHA - Plakáty s karikaturami čtyř pražských divadelníků a s výzvami ke zrušení kulturních grantů se objevily na ulicích Prahy a v dopravních prostředcích. Jsou stylizované jako agitační materiály z 50. let a karikují Miroslava Táborského, Jiřího Suchého, Davida Matáska a Jiřího Ornesta. Text na nich zaznamenává jejich výroky různě vytržené z kontextu.

V ulicích Prahy se objevily plakáty s karikaturami čtyř pražských divadelníků. foto: ČTK

Například Jiří Suchý zde tvrdí, že peníze z grantů hned rozfofruje. Tím ovšem s nadsázkou říkal, že hned zaplatí všechny dluhy, neboť granty přišly s půlročním zpožděním.

Ke kampani se hlásí Iniciativa za Prahu spravedlivou, která o sobě hovoří jako o „společenství drobných podnikatelů a přátel“. Jedinou osobou, která zveřejnila své jméno, je Vlastimil Martínek. Absolvent FAMU, který v 80. letech emigroval do Německa, kampaň dotuje z vlastních zdrojů a kolegy ani jejich obory nebude uvádět.

„Chci, aby ti lidé měli taky pokoj,“ tvrdí. Kromě plakátů vydala iniciativa prohlášení. Požadavky shrnuje do pěti bodů, především chce referendum o tom, zda by divadla měla dostávat dotace z veřejných prostředků. Praha spravedlivá nesouhlasí s protesty pražských divadelníků, kteří kritizovali kulturní politiku magistrátu. „Podle aktuálního hlasování na našem webu nás podporuje asi 2000 lidí, proti je 1500. Vidíte, dáváme prostor opozici, ne jako herci. Nesouhlasíme s tím, že radnice podlehla protestům. To byl definitivní impulz k tomu vystoupit. Proto jsme nemohli vstoupit do diskuse dřív. Chceme rozbouřit vodu. Už teď můžu říct, že to byly účelně vyhozené peníze. Až se nad tím zavře voda, třeba si řekneme, že do ničeho takového už nepůjdeme,“ říká Martínek.

Jiří Suchý vzkázal Praze spravedlivé, že na ty spoluobčany, kteří chodí do divadel, jejich billboard nezabere. „Divadlo ctí zásadně lidé inteligentní a ti nenaletí hned tak na všecko. A ti, co nám nemohou přijít na jméno, budou nás nemilovat i nadále, takže se nic nezmění. Pánové, váš billboard jsou vyhozené peníze. Máte jich zřejmě dost.“

„Rozhodně nejsme antireklama hercům, to spíš sami sobě. Ale setkal jsem se s mnohými názory, lidé mi říkají, ať jdou do háje, nás taky nikdo nedotuje. Všude v Evropě fungují podle pravidel, třeba z roku 1910, ale všude je pokoj, jenom ne u nás. Jsou třeba země, kde se peníze začínajícím umělcům nedají, nejdřív až po dvou letech. Chceme komisi, která by nebyla zpolitizovaná a odborně posoudila požadavky umělců,“ tvrdí Martínek.
Podle Suchého by si Semafor takovou akci dovolit nemohl. „A i kdyby mohl, tak by si ji nedovolil - ta hanba, že vytržením věty z kontextu docílíme snadno jejího opačného smyslu, nám v tom brání. U nás na Dejvicku se tomu říká podvod.“ Suchý říká, že autoři plakátů dobře vědí, jak byla jeho věta myšlena. „Je přece jasné, že po obdržení grantu odevzdám peníze finančnímu úřadu, zapravím nájem, honoráře herců a další dluhy a nezbude mi nic. A tak mi pro jistotu nechali přimalovat zaťatou pěst, abych vyzněl jako tvrdý a bezohledný běs. A ústy pana Martínka prohlásili svou kampaň za slušnou, a ne sprostou. Kdyby vyznávali stejné hodnoty co my, jevila by se jim poněkud v jiném světle.“

Miroslavu Táborskému celá záležitost připadá, jako by spadla z Marsu. „Ten člověk, který je pod iniciativou podepsán, vůbec nevystoupil v době, kdy se na toto téma vedla diskuse. Přichází s tím v momentu, kdy je ustanoven poradní sbor primátora a věc je už uzavřená. Míra vkusu těch plakátů je natolik děsivá, že si myslím, že to naší věci spíše pomůže... Nevím, koho by měly oslovit ty věty vytržené z kontextu, nemluvě o příšerné grafice. Neznám toho člověka... Dialog se nezačíná tím, že někoho urazíte. Jestli chce ten člověk vést dialog, tak ne takhle.“

Autoři: