Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Plán na ovládnutí Řízení letového provozu: Ty budeš ředitel, ty šéf technologií

Česko

  5:00
PRAHA - Kdo bude novým ředitelem letových dispečerů? A kdo povede technologie? Skupina podnikatelů kolem exsenátora Tomáše Kladívka (ODS) už dopředu rýsovala obrysy nového obsazení státního podniku. Alespoň to vyčetli detektivové ze zajištěné e-mailové komunikace. Stále ale tápou v tom, kde skončilo necelých devět milionů ve zlatě na úplatky.

Bývalý senátor Tomáš Kladívko je pozván k soudu jako svědek - v kauze zlata, které mělo koupit křeslo šéfa leteckých dispečerů. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Až dosud byla role Tomáše Kladívka (ODS) v údajné korupční kauze kolem Řízení letového provozu víc než rozostřená.

Kdo je kdo

  • Tomáš Kladívko - bývalý senátor za ODS
  • Pavel Chovančík - královéhradecký podnikatel, zemřel ve vazbě
  • Štěpán Prášil - podnikatel, prostředník Pavla Chovančíka
  • Případ Řízení letového provozu se datuje do roku 2013. Protikorupční policie prověřovala podezření, že se skupina osob snažila dojednat obsazení postu ředitele a pár jeho podřízených právě do státního podniku Řízení letového provozu.
  • Na počátku stál údajně královéhradecký podnikatel Pavel Chovančík, který přes spojence Štěpána Prášila údajně kontaktoval mimo jiné i tehdejšího senátora za ODS Tomáše Kladívka.

Serveru Lidovky.cz se podařilo získat další dokumenty ke ke korupčnímu skandálu, během něhož se skupina podnikatelů snažila Kladívka uplatit miliony ve zlatě. Senátor byl například v kontaktu se Štěpánem Prášilem, podle státního zástupce samotným kurýrem úplatku (viz box Kdo je kdo).

Schopný lobbista a podnikatel Prášil se na senátora obrátil v březnu 2013. „Při této příležitosti mi předal písemné dokumenty, které obsahovaly kopii trestního oznámení na současného ředitele státního podniku a popis situace, které byly považované za závažné při řízení podniku,“ vypověděl mimo jiné senátor Kladívko na policii. S dalšími otázkami ale detektivové narazili: prý se vyjádří až u soudu. Stejně se vyhnul přímým dotazům serveru Lidovky.cz, například jestli někdy v souvislosti se státním podnikem přijal úplatek či s někým o personální obměně vyjednával (více rozhovor ZDE).

Já budu šéfovat podniku, ty řídit technologie

Přes Prášila se Kladívko seznámil i s další postavou v korupčním případu - Karlem Kouklíkem. Podle policie byl právě on jedním z adeptů, o kterém skupina uvažovala na post generálního ředitele letových dispečerů.

„Takové ambice jsem určitě neměl. Jestli tam byla nějaká skupina, tak to byla skupina mimo mě. Já jsem do toho vůbec zapojen nebyl. A upřímně – nešel bych do toho (do šéfování leteckým dispečerům; pozn. red.),“ tvrdí nyní Kouklík s tím, že s Kladívkem se viděl zhruba dvakrát a stejně tak i s Prášilem, kterého prý potkal „někde v parlamentu“.

Senátor Tomáš Kladívko

Schůzky s Kladívkem zdokumentovala i policie, Kouklík ale tvrdí, že se jednalo jen o odborné konzultace o letovém provozu. Proč tedy senátorovi posílal životopis, diplom z ČVUT, různé certifikáty i „dva typy fotografií ve společenském oděvu“? „Aby pan Kladívko věděl, s kým má tu čest, že to není žádný podfuk. Jak jsem říkal, předtím jsme se neznali,“ vysvětlil ještě.

Přitom: Kouklík už dříve pro podnik Řízení letového provozu pracoval, a to na pozici šéfa výcvikového střediska. Nakonec ale odešel poté, co vedení podniku zjistilo, že předával interní informace dalším osobám. Spolu s dalším bývalým zaměstnancem podniku Pavlem Černým poté zásobovali média i ministerstva informacemi, které měly šéfa letových dispečerů Jana Klase zdiskreditovat. Informace o likvidační kampani tehdy dokonce zachytila i tajná služba BIS, která poznatek zařadila do jedné ze svých zpráv (více čtěte ZDE).

„Nebudu vypovídat“

Zlato Milana Čmelíka

  • Investiční zlato, za nějž si chtěla skupina podnikatelů koupit křeslo šéfa leteckých dispečerů, se v jednu chvíli ocitlo v domě bývalého senátora Tomáše Kladívka, konkrétně v rukou jeho asistenta Milana Čmelíka.
  • „Za jediný zhruba hmatatelný důkaz lze považovat zajištění zlata u Milana Čmelíka při jeho zadržení dne 25. 6. 2013 v místě bydliště svědka Kladívka s tím, že dle daktyloskopických stop jde evidentně o zlato poskytnuté Pavlem Chovančíkem,“ stojí v obžalobě pro krádež. Čmelík ale odmítl vypovídat s tím, že zlato je jeho soukromá věc.

Milan Čmelík z ODS Letňany.

Předem dohodnutá byla podle policie také pozice ředitele divize ICT. Tu měl získat Jan Mikulecký, který se podle všeho znal právě s Prášilem. Mimochodem: také on působil v letňanské buňce ODS, stejně jako Milan Čmelík, bývalý Kladívkův asistent, u kterého policie část zlata našla (viz box Zlato Milana Čmelíka).

Komunikaci mezi Prášilem a Mikuleckým totiž zaznamenal znalec z oboru kybernetika, kterému detektivové dali ke zkoumání zajištěný notebook. Mikulecký měl být po personální rošádě ředitelem právě divize komunikačních technologií. Zároveň mu měl Prášil oznámit, že ho brzy seznámí s budoucím generálním i finančním ředitelem podniku.

  • Mikulecký také čelil trestnímu stíhání, že se coby zastupitel za ODS v Praze-Letňanech snažil před volbami nakupovat hlasy a vydírat kandidátku konkurenční strany. On to odmítl s tím, že se jedná o politicky vykonstruovanou kauzu.

Vysvětlení přímo od Mikuleckého se ale získat nepodařilo. Když si vyslechl, že se dotaz týká kauzy Řízení letového provozu, zavěsil a poté už telefon nezvedl. Na otázky zaslané sms zprávou nereagoval, pouze napsal, že má pro redakci velmi zajímavý námět o aktivitách tiskového mluvčího jednoho státního úřadu. Poté se odmlčel úplně.

A mlčel i před vyšetřujícími policisty. V listopadu roku 2013 se k výslechu dostavil se svým advokátem jen, aby detektivům sdělil, že využije svého práva nevypovídat.

Ani Kouklík, ani Mikulecký nakonec šéfovské posty u leteckých dispečerů nezískali. Mimo jiné i proto, že v létě 2013 padla vláda ODS v čele s Petrem Nečasem a dramaticky tím klesl i vliv občanskodemokratického senátora Kladívka.

Obžaloba pro krádež zlata

Údajná korupční aféra kolem Řízení letového provozu se nakonec před soud dostane, ale v trochu jiné podobě. Ačkoli se podle státního zástupce Jana Polaneckého podařilo prokázat, že skupina podnikatelů usilovala o obměnu v Řízení letového provozu, důkazy už nestačily na prokázání úplatkářství.

Zmizely miliony ve zlatě určené na úplatky. K soudu musí i exsenátor Kladívko

„Trestní řízení bylo původně zahájeno pro trestnou činnost korupční, kdy podezřelé osoby mohly participovat na uplácení některých osob z politických špiček, za účelem politického schválení a prosazení obměny vedení podniku Řízení letového provozu,“ uvedl žalobce Polanecký do čerstvé obžaloby.

Detektivové sice zmapovali, že podnikatel Chovančík uložil do bezpečnostní schránky v bance investiční zlato v hodnotě 8,9 milionu korun a že jej Prášil následně vybral. Že ale bylo určeno za post šéfa letových dispečerů, se prokázat nepodařilo. Před soudem tak stane jen Prášil za to, že zlato odcizil. „Byť samo o sobě de facto mohlo být úplatkem,“ dodal Polanecký.

Řízení letového provozu

  • Státní podnik Řízení letového provozu má pověření od státu poskytovat letové služby nad územím České republiky.
  • Jeho zakladatelem je ministerstvo dopravy.
  • Za rok 2014 dosáhl podnik nejvyššího obratu v historii a také druhého nejvyššího hrubého zisku. Letos do státní kasy přispěje 100 miliony korun.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...