Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plán Penty: kanceláře místo typografie

Česko

PRAHA Před listopadem 1989 zde sídlila redakce Rudého práva, v budoucnu by tu měly vyrůst luxusní kanceláře a obchody.

Slovenská finanční skupina Penta Investments hodlá vybudovat nové administrativní centrum na místě komplexu budov České typografie mezi pražskými ulicemi Na Florenci a Na Poříčí, který získala od rakouské společnosti S+B CEE Beteiligungsverwaltungs.

V následujících pěti letech hodlá Penta do jeho výstavby investovat až 200 milionů eur (zhruba 5,2 miliardy korun).

„Chceme postavit jedinečné kancelářské a obchodní prostory kategorie A, které významně zlepší tvář okolí. Jsem přesvědčen, že díky své poloze v centru Prahy a unikátní dopravní dostupnosti bude projekt pro budoucí zákazníky velmi atraktivní,“ uvedl ředitel divize Penta Real Estate v Česku Petr Palička.

V současnosti je v budově 25 tisíc metrů čtverečních kanceláří kategorie B a 45 tisíc čtverečních metrů skladů. Rakouský investor plánoval přestavbu budov na kanceláře a obchody již v roce 2004, od toho ale nakonec upustil.

Analytik poradenské společnosti CB Richard Ellis Pavel Scháňka považuje koupené nemovitosti za dobrou investici. „Vzhledem k centrální lokalitě a rozloze celého komplexu se nabízí unikátní developerská příležitost na hranici centrální Prahy, která má možnost výrazně rozšířit stávající omezenou nabídku kvalitních kanceláří v centru Prahy,“ řekl. „Pro Prahu by myslím bylo úžasné, pokud by se projekt realizoval společně s revitalizací Masarykova nádraží, a představil tak ucelenou koncepci rozšíření centra Prahy směrem k Florenci,“ dodal Scháňka.

V letošním a příštím roce se investor zaměří na kroky potřebné pro získání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Samotné stavební práce plánuje v několika fázích v letech 2012 až 2015.

Penta, která patří mezi přední investiční skupiny v Česku a na Slovensku, přichází se svým plánem ve chvíli, kdy výstavba nových kancelářských prostor v metropoli výrazně klesá.

Loni se propadla o polovinu. Zatímco v roce 2008 se v Praze postavilo 333 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch, loni to bylo už jen 161 700 čtverečních metrů. Výrazný propad výstavby se čeká i letos.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...