Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plašil zapomíná na svůj zkrat

Česko

Fotbalový záložník na Slovensku zavinil zbytečnou penaltu. Oklepe se z toho, shodují se jeho spoluhráči

KROMĚŘÍŽ Na začátku reprezentačního srazu rozdával úsměvy, vtipkoval, ale během jediného týdne se z něj stal nešťastník.

Stačil jen zlomek vteřiny.

Zkrat a hloupý faul, po kterém následovala penalta, svalily na záložníka Jaroslava Plašila velký díl viny za to, že čeští fotbalisté v sobotu na Slovensku jen remizovali.

Dokáže se z toho před zítřejším utkáním se San Marinem oklepat? „Je to smutné, ale ve fotbale se stávají horší věci. Je to zkušený fotbalista, popere se s tím,“ říká Plašilův spoluhráč David Jarolím.

Jako by se ve víru zpráv o odjezdu Jana Kollera, absenci Tomáše Rosického nebo postupové matematice na ten děsivý moment úplně zapomnělo.

Běžela 73. minuta, když se při nevinné rozehrávce od Plašila odrazil míč k Zabavníkovi, ten s ním vystartoval do pokutového území, kde po něm Plašil naivně hrábl rukou a stáhl ho k zemi.

Proměněná penalta vrátila Slovákům vedení a českému týmu dost možná sebrala naději na tři body.

„Bylo to nešťastné, ale byl to prostě mžik. Reflexivně po Zabavníkovi šáhl,“ vzpomíná záložník Jiří Štajner. „Zabavník to udělal chytře,“ dodává Jarolím.

Jakmile slovenský obránce ucítil ruku na svém rameni, ochotně se skácel k zemi. Ale to samé by udělali i čeští hráči. „Útočící hráč se musí v takové chvíli zachovat chytře a on to provedl lišácky. Trochu faul to byl,“ uznává Jarolím.

Podle něj má v takové situaci bránící hráč vždy nevýhodu. „Je lepší toho hráče pustit, jenže někdy to zase vypadá blbě, když ho necháte být. Kdyby z toho padl gól, zase by nadávali vám. To si nevyberete.“ Tichá Kroměříž jako terapie Plašilovi jako by se lepila smůla na paty. Dlouho se o něm říkalo, že na reprezentaci nemá, a když konečně i v národním dresu začne zářit, sám sebe shodí hloupou chybou.

„Hodně ho to po zápase mrzelo, ale jinak hrál na Slovensku výborný zápas,“ upozorňuje brankářská dvojka Jaroslav Drobný.

Plašil patřil k nejlepším na hřišti už v srpnu v přátelském utkání proti Belgii a i na Tehelném poli byl motorem české ofenzivy.

Svou chybu sice částečně odčinil, když po jeho rohu vyrovnal Baroš na 2:2, ale i tak na něm bylo znát, že jím fatální chyba otřásla.

Jenže na výčitky není čas. Národní tým bude zítra proti San Marinu Plašilovu invenci potřebovat, aby nastřílel co nejvíce gólů. „Musí to hodit za hlavu, zapomenout na to a odmakat to,“ radí Jarolím.

Ostatně klidná Kroměříž, proslavená tichými a pečlivě udržovanými zahradami, které jsou i na seznamu památek UNESCO, k tomu nabízí příhodné podmínky.

„Jardu to určitě neovlivní. Má zkušenosti z Ligy mistrů, evropského i světového šampionátu. Zvládne to,“ je přesvědčený Drobný.

***

Ohrožení hráči

Koho zlobí zdraví před San Marinem

Tomáš Rosický. Stav záložníka, který doléčuje dlouhodobé zranění šlach, se den ode dne lepší.

Jaroslav Plašil. Utržil bolestivého „koňara“, ale krvácení do svalu se nepotvrdilo. Utkání snad stihne.

Tomáš Sivok. Stopera trápí vazy v koleni, ale měl by být v pořádku. Michal Kadlec. Otok mu z holeně zmizel a lékaři mohli vyloučit zlomeninu. Včera už vyklusával.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...