14. září 2015 13:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plastici chtěli kvůli ukradeným nástrojům prohlédnout zastavárnu. Policie odmítla

Plastikům ukradli po koncertě nástroje. Hledají je v bazarech a prosí lidi o... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plastikům ukradli po koncertě nástroje. Hledají je v bazarech a prosí lidi o... | foto: FB/ Plastic people of the Universe

PRAHA Kapela The Plastic People of the Universe vyrazila hledat své nástroje. Ty jim po čtvrtečním koncertě ukradl neznámý zloděj. Plastikům se sice podařilo v jedné z žižkovských zastaváren objevit ztracené klávesy pianistky Marie Kieslowski, když ale přivolanou policii vyzvali, aby místo prohledala, ta jejich žádost s odkazem na zákon odmítla.

„Na Žižkově jsme došli k jedné zastavárně, kde jsme ukázali fotky nástrojů, nicméně tam nic nebylo. Pak si kolega všiml, že v bazaru leží klávesy, které byly také ukradeny. Prodejce, řekl, že to před deseti minutama někdo přinesl,” prozradil pro lidovky.cz člen kapely Josef Karafiát.

Plastici poté okamžitě vyrozuměli policii, která na místo po chvíli přijela.

„Policajti zkontrolovali prodejce a poté zabavili klávesy. Tak jsem jim řek, ať to tam prohledají, že na 90 % tam budou třeba někde ve skladu i naše věci. A bylo mi řečeno, že na to nemají právo, jenom v případě, že by prodejce byl například hledaná osoba. Já jsem se podivil. Když tam jsou ukradené klávesy, tak bych to tam prohlédl všechno,” uvedl Karafiát s tím, že mu posléze přišla na facebook zpráva, že se takové věci dějí běžně. „Spousta muzikantů našla své ukradené nástroje právě někde v zastavárně, odkud si je zpátky koupili,” dodal Karafiát.

Sama policie se k vyšetřování odmítla blíže vyjádřit. „Jediné, co mohu potvrdit je, že jsme oznámení o krádeži hudebních názorů přijali. S tím, že samozřejmě celou věc prošetříme. Jakékoli další kroky jsou neveřejné,” řekl mluvčí Policie ČR Hulan.

Plastici žádají o finanční pomoc. Na nové nástroje mohou fanoušci přispět ve sbírce

Krádež nástrojů kapely The Plastic People of the Universe vyvolala mezi fanoušky pobouření. Mnoho z nich proto nabídlo svou pomoc, ať už v podobě obcházení bazarů či informací. Od nedělního večera funguje také sbírka na nové nástroje.

Přispět můžete i vy, a to na účet: 6919679001/5500.

„Je zde jedna možnost pro zmírnění finanční újmy kapely The Plastic People of the Universe. Občanské sdružení Přátelé českého undegroundu disponuje transparentním účtem, který byl prvně použit na finanční sbírku jako pomoc kapele na pořízení nových, tak potřebných nástrojů,” uvedli členové kapely na stránkách Vokoviny. Ukončení sbírky je naplánováno na konec roku, zatím se o ní mezi fanoušky příliš nemluví.

S hledáním pomáhá i majitelka hospody U Vystřelenýho Oka, kde se koncert, po němž byly nástroje ukradeny, konal. Ta si vzala na starost vylepení letáčků.

Plastikům ukradli po koncertě nástroje. Hledají je v bazarech a prosí lidi o...
Plastikům ukradli po koncertě nástroje. Hledají je v bazarech a prosí lidi o...

„Na letáčcích je nabízena odměna ve výši 20 tisíc korun tomu, kdo by odcizené nástroje přinesl,” řekla Evelína Brozmanová, která od pátku pracovala na vytvoření sbírky. Peníze nálezci nabízí road manažerka kapely Irena Kabešová.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!