28. září 2015 15:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plastici vypsali za vrácení nástrojů odměnu 20 tisíc. Policie po nich stále bezúspěšně pátrá

26.1.2010 Brabenec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 26.1.2010 Brabenec | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Praha Jsou to dva týdny, co legendární skupině The Plastic People of the Universe neznámí zloději ukradli po koncertě hudební nástroje. Legendární uskupení vypsalo odměnu za jejich vrácení. Policie však od počátku k celému případu mlčí. „V případu nedošlo k posunu v prošetřování," uvedl jen mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Novinky prý nemá ani sama kapela. „Vypsala jsem odměnu 20 tisíc korun, protože podle mě je to pro zloděje nejjednodušší cesta, jak nástroje vrátit,“ uvedla za kapelu road manažerka Irena Kabešová, manželka člena Plastiků Jiřího Kabeše.

Kvůli mediální pozornosti, kterou případ legendární skupiny přitáhl, mají podle Kabešové zloději problém, kde ukradené předměty prodat. „Ty nástroje jsou nyní tak mediálně profláklé, že v České republice jsou téměř neprodejné,“ myslí si. Kdyby je prý ukradl nějaký sběratel a fanoušek Plastiků, měly by pro něj cenu jen jako pro fanouška a neměl by možnost se s nimi pochlubit.

Podle Kabešové je jednou z variant, že zloději chtějí nástroje prodat v zahraničí. „I tam jsou ale Plastici známí, nějaká tisícovka lidí je v okolních státech určitě zná,“ myslí si Kabešová.

Plastikům se ztratila kytara Fender Stratocaster, takzvané Vráťovo ságo, basa Fender Jazz Bass a takzvaná Kábova viola, která je podepsaná jako Kába. Kytara Josefa Karafiáta stála zhruba dvacet tisíc korun, cenným je ale i saxofon, který pochází z třicátých let (více čtěte ZDE).

„Asi největší ztráta je saxofon ze třicátých let. U těch ostatních nejde jen o cenu, ale i o to, že je máme nějakou dobu. Projelo to se mnou kus světa a najednou to není. Je to, jako když člověk ztratí někoho blízkýho. Tomáš si baskytaru koupil v New Yorku, šetřil si na ni, hýčkal si ji,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz Josef Karafiát.

Plastici již dříve oznámili, že budou prohledávat bazary nejen na pražském Žižkově. Na sociální síti vyvěsili fotografie ukradených nástrojů. Policie ale tento krok zkritizovala s tím, že tím prý skupina prokazuje „medvědí službu policii i sobě“.

Na podporu Plastiků mohou lidé přispět i na transparentní účet. Ten poskytlo občanské sdružení Přátelé českého undergroundu. Na účtu bylo v počátku asi 14 tisíc korun, nyní je tam dvakrát tolik. Lidé přispívají částky ve výši 400 či 500 korun, objevují se ale i tisícové částky.

Plastikům ukradli po koncertě nástroje. Hledají je v bazarech a prosí lidi o...
Plastikům ukradli po koncertě nástroje. Hledají je v bazarech a prosí lidi o...

„Myslím si, že nástroje ukradli ti, kteří vůbec netuší, co a komu vzali,“ říká Kabešová s tím, že část Plastiků si už pořídila nové příslušenství. Její manžel dal například za dva smyčce třináct tisíc korun. „Kromě violy, která se nedá sehnat. Zatím ji má půjčenou,“ dodala.

Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!