10. ledna 2014 8:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidi nechápou, myslej si, že budeš dělat za tenhle plat, divil se Rath

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 32Diskuse
David Rath, Petr Kott a Kateřina Pancová v dobré náladě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath, Petr Kott a Kateřina Pancová v dobré náladě. | foto: MAFRA: Michal Šula

PRAHA Odposlechy v kauze Rath podle žalobce a policie představují stěžejní důkaz o tom, že exhejtman a spol. brali úplatky ze středočeských zakázek. Nahrávky mají však ještě jednu, velmi zajímavou rovinu. Nabízejí totiž unikátní pohled na to, jak cynicky trojice přistupovala k veřejným funkcím.

Hejtman David Rath, ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, a náměstek pro krajské nemocnice Petr Kott si byli jisti bezpečím domova. A tak když Rath pravidelně přijížděl do vily páru v Rudné u Prahy, jak tvrdí policie pro peníze z cinklých zakázek, často s nimi vedl dlouhé debaty na různá společenská a politická témata.

Posluchač měl tak u soudu jedinečnou možnost vyslechnout jejich komentáře a myšlenky, jak je zachytily policejní mikrofony. Bez obvyklých přetvářek a příkras na veřejnosti nebo před kamerami. Mnohdy jde o zarážející exkurz do duše mocných veřejných funkcionářů. Rath se pak právě tyto pasáže snažil u soudu omluvit výrokem o "pouhém tlachání". Posuďte sami, zde je několik "špeků" z Rudné. 

ČTĚTE TAKÉ:

"Je to jasný, vždycky budem rozkazovat," chvástá Rath se před Pancovou na jedné z návštěv. "Vždycky budeš," přitakává tehdejší šéfka kladenské nemocnice. Z další debaty pak vyplyne, že Rath není spokojen s výší svého příjmu.

"Rozumíš, ty lidi nechápou, voni myslej, že budeš všechny ty stresy, pronásledování, likvidace dělat za tenhle plat. Já chápu, že ta pokladní za 15 tisíc má pocit, že těch 50 tisíc jsou úžasný peníze," lamentuje. Pro úplnost, podle majetkového přiznání si jako hejtman v roce 2011 vydělal Rath skoro 1,2 milionu korun. 

"Já vím. Když člověk přijde domu a úplně si vibruješ, úplně tě to chytá," odpovídá Pancová.  "Nemít ty, tak je to totálně propadová záležitost," pokračuje Rath. "Tak to neděláš, samozřejmě, tak si nebarvím každý tři tejdny vlasy," dodává Pancová.

Boj proti korupci? Nesmysl, který nás spláchne

Při další návštěvě, při níž si podle státního zástupce převzal úplatek za tendr v kladenské nemocnici, potom Rath přátelům prezentuje svůj pohled na (ne)boj proti korupci. "Hlavně to funguje do doby, než zavřou někoho. Nemůžeš vyloučit při tom množství lidí, že to jsou blbci, kteří se nechají chytit s 50 tisíci. Boj s korupcí je nesmysl, protože to nás spláchne," mudruje. "Budeme bojovat proti korupci, to je krávovina," souhlasí Kott. Zde je nutné Rathovi férově přiznat konzistentnost názoru. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz po propuštění z vazby totiž tvrdil, že policie by se korupcí vůbec neměla zabývat.

Řeč přišla i na Rathova kontroverzního náměstka Filipa Bušinu, který je obžalován z obřích daňových úniků. V době setkání tria v Rudné však byl pouze obviněn. "Vem si toho Filipa, toho zavřeli, ale pak ho pustili a vem si tři roky a furt nic," přemítá Rath.

"Já vím, proč tam je Bendl, tam je takovejch lidí, von kdyby začal mluvit? Tak i ty, co ho zavřeli, se bojej, že něco ví. Já bych moc nedala za to, že to byla Urbanova (středočeský sociální demokrat Milan Urban, pozn. red.) práce, akce na tebe," spekuluje Pancová.

Dvojice se pak vzájemně uklidňuje, že jim kvůli Bušinovi nic nehrozí. "Je to fakt, že Filip, jak se choval, to bylo neuvěřitelný. Vem si, jak vždycky zaparkoval tu audinu na tom parkovišti před krajem. Rozumíš? Von prostě žil jako král, von se choval jako král," vzpomíná Pancová. "Nic z toho ale nejde za námi. Co voni maj, to jsou nějaký daňový věci. Rozumíš, voni čistili prachy pro všechny," vysvětlí Rath. 

Svoji kamarádku vzápětí proškolí, jak se má zachovat, kdyby na ně náhodou policie přišla. "Říkám si, tak u mě by to bylo složitější, mám imunitu. Ale u tebe to můžou udělat zejtra," varuje Pancovou.

Peníze po mamince

"Já bych řek po mamince. Jo? Z bohatý rodiny. A dokažte to. Nic vám říkat nebudu. Policejní šikana, Kubice, Kubiceho zpráva, vy jste všichni parchanti," přidá Rath hned radu. Pancová si nicméně verzí o mamince nebyla jistá: "Myslíš, že bych to měla říct?" ptala se. "To je nejlepší," ujišťuje ji Rath.  

Nevybíravě se také Rath vyjadřoval na adresu politických konkurentů, jeden příklad za všechny na adresu Víta Bárty, tehdy obžalovaného kvůli uplácení uvnitř Věcí veřejných. "Tomu Bártovi to přeju, to je takový ksindl, který šmíroval a fízloval lidi. Normálně vytvořil mafii,“ rozčiloval se Rath v Rudné. "Ten soudce ho měl poslat do kriminálu, jak by tam pištěl, kdyby ho tam š**ali ti cikáni,“ přitvrdil ještě na adresu tehdejšího ministra dopravy. U soudu pak Rath omlouval vulgární komentář jako "trapné řeči".

  • 32Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky