Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Platby za přípravu elektronické evidence tržeb bude vyšetřovat policie

Česko

  12:03
Platby za přípravu projektu na zavedení elektronické evidence tržeb bude vyšetřovat policie. Trestní oznámení podal na ministerstvo financí anonymní oznamovatel kvůli podezření, že úřad při přípravě projektu neoprávněně vyplácel miliony korun. Na vyšetřování bude dohlížet obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Píše o tom server Neovlivní.cz.

Ministr financí Andrej Babiš. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Podle serveru oznamovatel zůstává v anonymitě proto, že se bojí. MF serveru sdělilo, že postup při vyplácení peněz byl v pořádku.

Oznamovatel zpracoval detailní trestní oznámení pro podezření z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Původně bylo adresováno do rukou vrchní státní žalobkyně Lenky Bradáčové, kvůli výši případné škody nakonec na vyšetřování bude dohlížet obvodní státní zastupitelství. Škodu podle oznamovatele způsobili zaměstnanci ministerstva financí, když v rozporu se zákonem zadali veřejné zakázky a proplatili výdaje související s projektem elektronické evidence tržeb.

„Je zřejmé, že tyto výdaje nejsou podloženy zvláštním zákonem, a proto byly vyplaceny v rozporu se zákonem o rozpočtových pravidlech. Uvedeným postupem došlo současně k porušení rozpočtové kázně ve výši doposud proplacených výdajů a souvisejícího penále. Státu tak vnikla škoda v rozsahu více než milion korun,“ cituje server z trestního oznámení.

Trestní oznámení obsahuje i několik konkrétních případů, v nichž ministerstvo financí přípravu EET proplatil. Jde například o zakázku na strategické řízení komunikace k pokladnám, zakázku na expertní ICT a projektovou podporu EET či vytvoření loga a sloganu pro e-tržby.cz.

„V rámci interních procesů byla otázka vynakládání finančních prostředků samozřejmě řešena. Veškeré v minulosti vyplacené náklady byly vynaloženy v souladu s právními předpisy,“ sdělil serveru mluvčí MF Michal Žurovec.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se k pochybnostem v projektu EET vyjádřil v září. „Ministerstvo financí teď zastavilo přípravu systému. Dost dobře není možné, aby se vypisovala výběrová řízení, pořizovalo se vybavení pro státní pokladnu, když není schválený zákon. V tuto chvíli je to obezřetný a podle mého názoru správný postup,“ řekl tehdy v České televizi.

Poslanci pravicové opozice v pátek zablokovali zahájení schvalování elektronické evidence tržeb. Hnutí ANO chce o zákonu rozhodnout před schvalováním státního rozpočtu na příští rok, které je plánováno na 9. prosince, a mluví o svolání mimořádné schůze.

Vláda si od zákona slibuje omezení šedé ekonomiky a tím i narovnání podnikatelského prostředí a vyšší výběr daní. Pravice naopak tvrdí, že evidence zničí hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje.

---------------

Skupina 21 senátorů podá ve čtvrtek ústavní stížnost na kontrolní hlášení u DPH. Opatření, které má platit od začátku příštího roku, je podle nich v rozporu s právem na ochranu před shromažďováním a zneužíváním údajů. Zástupci senátorů to dnes uvedli na tiskové konferenci v horní komoře. Ministerstvo financí je přesvědčeno o ústavnosti zákona.

Senátor Ivo Valenta dnes kritizoval „neustálé vymýšlení nových a nových zákonů, které šmírujou, které jdou do podstaty osobních dat, otravujou a obtěžujou podnikatele a lidi, kteří chtějí přemýšlet svobodně“. Senátor za ODS Jaroslav Kubera hovořil zase o tom, že si stát bere lidi do područí. Ke stížnosti, kterou připravila Strana soukromníků, se vedle Valenty a většiny senátorů za ODS připojili také senátoři společného klubu SPO, KSČM a Severočechů.

Vlastní návrhy opatření proti daňovým únikům dnes žádný ze senátorů nepředstavil. Právě omezení úniků si od kontrolního hlášení u DPH slibuje ministerstvo financí. Úřad očekává, že zavedení této povinnosti přinese zvýšení výběru daně z přidané hodnoty o asi deset miliard korun.

Podle skupiny senátorů ale kontrolní hlášení představují průlom do ochrany soukromí v podobě sběru citlivých údajů o velmi široké skupině obyvatel. A to i těch, kterých se daň z přidané hodnoty vlastně ani netýká. Další problém spatřují senátoři v podobě přenesení „obrovských pravomocí“ na úředníky finanční správy.

Ministerstvo financí taková tvrzení odmítá. Finanční správa tímto systémem podle něj nezíská žádné údaje, na které by neměla už dnes právo. Na podobném systému navíc už dnes hlášení funguje při obchodování přes hranice jednotlivých členských států, uvedlo ministerstvo.

MF odmítá i tvrzení, že jde o diskriminaci, pokud bude požadovat data od fyzických osob čtvrtletně a od všech právnických osob měsíčně. Podle úřadu jde o zjednodušení pro fyzické osoby, které nejsou tak rizikové jako osoby právnické.

Hlášení DPH vycházejí z evidence, kterou plátci musejí už podle platného zákona vést. Novela také zavádí sankce 1000 korun za opoždění s dodáním kontrolního hlášení a pokutu 30.000 korun za neodstranění chyb v hlášení.

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...