Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Platforma žádá sedm pojistek pro nezávislost justice. Babiš sází na vládní novelu

Česko

  13:48
PRAHA - Platforma Rekonstrukce státu požaduje vzhledem ke zjištěním předběžné zprávy auditu Evropské komise k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) okamžité přijetí základních pojistek pro nezávislé fungování justice.

Babiš odmítl tvrzení, že by Benešová chystala změny na státním zastupitelství. foto:  Michal Šula, MAFRA

V úterý dopoledne o tom zástupci platformy jednali s Babišem a ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Uvedla to mluvčí platformy Tereza Krištofová.

„Schůzku považujeme pouze za začátek hovorů nad nutnými systémovými změnami v justici,“ uvedla mluvčí.

Sedm pojistek pro nezávislost justice zahrnuje například posílení nezávislosti státního zastupitelství zákonem stejně jako nezávislosti soudů nebo závazek, že vláda nebude zasahovat do nezávislého vyšetřování a neodvolá nejvyššího státního zástupce.

Nezávislost justice v těchto dnech je opravdu důležitá

„Zjištění auditu mohou přinést vyšetřování Agrofertu a jeho manažerů policií, státními zástupci. O kauzách budou pravděpodobně rozhodovat soudy. A to je důvod, proč je ubezpečení veřejnosti o nezávislosti justice v těchto dnech opravdu důležité,“ uvedl Pavel Franc, ředitel mezinárodního týmu právníků Frank Bold, který je iniciátorem vzniku protikorupční platformy Rekonstrukce státu.

Rekonstrukce státu podle Krištofové požádala premiéra a ministryni, aby vláda a hnutí ANO podpořily a zajistily urychlené schválení úzké poslanecké novely, která zajistí, že nejvyšší státní zástupce nebude odvolatelný vládou na základě čistě politického rozhodnutí.

„Návrh byl ze strany premiéra primárně odmítnut s tím, že vláda připravuje komplexní novelu, která zahrnuje posílení nezávislosti nejvyššího státního zástupce a překrývá se s poslaneckou novelou,“ uvedla mluvčí platformy. Benešová podle ní slíbila, že celou věc ještě v úterý projedná v hnutí ANO, zda by bylo možné takový krok učinit. V současné chvíli však platí, že hnutí ANO poslanecký návrh nepodpoří, dodala mluvčí.

Benešová požádala zástupce platformy o předložení návrhu

Nad otázkou schválení závazných pravidel pro transparentní výběrová řízení na vedoucí funkce v soudnictví se zástupci platformy sejdou s ministryní spravedlnosti 25. června a znovu projednají možnost vydání interního předpisu upravujícího standard pro výběrová řízení. Benešová podle mluvčí platformy požádala její zástupce o předložení návrhu standardů pro výběrová řízení.

Za přijetí pojistek pro nezávislost justice se v Praze uskuteční další demonstrace. Iniciativa Milion chvilek pro demokracii, která požaduje i demisi Benešové a Babiše, očekává účast více než 100 tisíc lidí, podle organizátorů by mohlo jít o největší demonstraci od roku 1989.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...