Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Platí jim roky. Poprvé je viděli

Česko

Moravané vyjeli na Ukrajinu, kde už mají léta adoptované děti

OSTRAVA/TJAČIV Dva roky přispívají manželé Sládečkovi z Bernartic nad Odrou na to, aby měl desetiletý Štefan jednodušší život. Minulý týden ho poprvé viděli. Jeli za ním společně se dvěma desítkami dalších adoptivních rodičů na Zakarpatskou Ukrajinu.

Od ukrajinských dětí dělí jejich moravské sponzory necelých sedm set kilometrů, nevyzpytatelná slovenskoukrajinská hranice a zejména na první pohled zjevný rozdíl v životní úrovni. V malých vesnických domcích většinou nejsou koupelny ani toalety, početné rodiny musí vyjít s minimálními příjmy. Dětem často chybí rodiče. Ztratili se někde ve světě, kam odjeli za prací, nebo o své děti doma nemají zájem.

„Na Ukrajině panují veliké rozdíly. Žijí zde milionáři, co pro zisk a úspěchy šli přes mrtvoly, ale i ti, co zůstali chudí,“ řekl LN na místě Peter Krenický, slovenský kněz žijící v ukrajinském městě Tjačiv, kde pomáhají distribuovat pomoc zaslanou z Ostravy. Před více než šesti lety působil v horské vesnici Usť Čorná a shodou nejrůznějších náhod se tehdy seznámil s lidmi z ostravské Charity a vznikl plán, jak pomoci místním dětem.

Od prvních pár desítek dětí z Usť Čornej a nejbližšího okolí, které v Česku nalezly své adoptivní rodiče, se projekt během šesti let rozšířil na téměř osm stovek podporovaných dětí ze třiceti vesnic a čtyři stovky seniorů. Na dálkově adoptované děti se přispívá šesti tisíci korunami ročně, na seniory dvěma a půl tisíci.

Na sedmnáctiletou Olgu tak přispívá například Pavlína Jančaříková z Veselí nad Moravou, na osmiletou Hanu platí Tadeáš Wojnar, kněz z Vřesiny u Hlučína. Podporované děti českými adoptivními rodiči spojuje především chudoba, neutěšené rodinné poměry a tvrdé podmínky, ve kterých vyrůstají.

Adoptivní rodiče ukrajinské děti znají především z fotografií, v lepším případě si s nimi vyměnili pár dopisů a vánočních přání. Teď je poprvé viděli osobně. „Štefan byl perfektní. Hned jsme se domluvili,“ popisuje Petr Sládeček setkání se svým na dálku adoptovaným desetiletý synem Štefanem. Navštívil malinký domek, kde Štefan žije. O chlapce se stará sedmnáctiletá starší setra – rodiče jsou někde ve světě za prací a doma se objevují sporadicky. „Jsem překvapený, jaký měli doma pořádek a že vše je vlastně jen na sedmnáctileté holce. Rodiče se moc nestarají. Až tady si uvědomíte, jak těžké to musí být. Velká nezaměstnanost, žádné zdravotní pojištění,“ zamýšlí se Petr Sládeček.

Na Ukrajinu se vypravila i Pavla Jančaříková z Veselí nad Moravou. „Bezvýchodnost tam byla hodně cítit. Jako by neexistovalo řešení,“ popisuje Jančaříková návštěvu rodiny, kde téměř vše musí zastat devatenáctiletý Voloďa spolu se svojí sedmnáctiletou sestrou Olgou. Jančaříková už Olze finančně pomáhá pátým rokem. Sourozenci se starají o mladší Lenu a Oxanu. Otec někam zmizel, matka má potíže s alkoholem. „Viděla jsem, že peníze, které na Ukrajinu posíláme, jsou skutečně potřeba. Určitě chci v adopci na dálku pokračovat,“ shrnuje své dojmy z výpravy na východ Jančaříková.

Hračky pro osmiletou Hanu i její o rok mladší sestru Marii přivezl vřesinský farář Tadeáš Wojnar. „Holky měly z těch dárků velkou radost,“ těšilo kněze. Ten se do akce zapojil před čtyřmi lety. Velká část darovaných peněz padá na lékařské zákroky, které Hana potřebuje kvůli nemocným očím. Pro matku samoživitelku jsou účty za lékaře katastrofou. „Pomoc je to hodně důležitá. Je to velký životabudič. Lidé se tak přesvědčí, že je tu někdo, kdo jim chce pomoci,“ popisuje kněz Peter Krenický.

Čeští „dálkoví“ rodiče podle zakladatele projektu odjíždějí zpět do vlasti s nejrůznějšími pocity. „Často jde o pohledy hodně zkreslené. Někdy také říkají, že lidé tady si za své problémy mohou sami. Ale já žiji na Ukrajině už patnáct let. Vím, že skutečnost často bývá úplně jiná, než se může zdát na první pohled.“

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat