Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Platini přijíždí na skok do Česka

Česko

PRAHA Když před dvěma lety navštívil Michel Platini Česko naposledy, teprve sbíral hlasy před volbou předsedy Evropské fotbalové unie (UEFA). Dnes v poledne přijede do Prahy podruhé - tentokrát už jako šéf evropského fotbalu.

Česko bude pro Platiniho po Albánii a Rumunsku třetí zastávkou na jeho cestě po Evropě. „Návštěva nejvyššího představitele UEFA je vždy významná událost,“ pochvaluje si místopředseda ČMFS Jaroslav Vacek prestižnost návštěvy.

Platini do Prahy nepřijíždí jen ze zdvořilosti, jeho cesta totiž úzce souvisí s českým předsednictvím Evropské unie. „Hlavním bodem bude setkání s místopředsedou vlády Vondrou, se kterým bude probírat roli UEFA během českého předsednictví,“ vysvětluje generální sekretář ČMFS Rudolf Řepka.

Legendární fotbalista a bývalý francouzský reprezentant se poté setká i s předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem. „Doufáme, že nám trochu otevře dveře k politikům,“ plánuje si Řepka.

Podle neoficiálních informací byli právě Češi mezi těmi, kdo před dvěma lety pomohl Platinimu do křesla šéfa UEFA, když mu ve volbách dali přednost před Švédem Lennartem Johanssonem. Teď má Platini první příležitost se českému svazu odvděčit.

Pokračování na straně 23

Platini přijíždí na skok do Česka

Dokončení ze strany 24

Na Strahově například netrpělivě čekají, jak se vyjádří k šancím Česka získat pořadatelství evropského šampionátu nebo k možnosti většího zastoupení v orgánech UEFA. Platiniho vliv by měl také urychlit získání grantu na výstavbu nového sídla svazu ve výši 2,5 milionu eur.

„Grant už máme předjednaný, ale jde o to, aby se k tomu vyjádřil i Platini. Tím by to získalo větší váhu,“ tvrdí Řepka.

Platiniho příjezd je každopádně velkou událostí, vždyť předseda UEFA nebyl v Česku už sedm let. Současný šéf přislíbil návštěvu už dvakrát, ale čeští funkcionáři se dočkají až na třetí pokus. „Cestuje po Evropě docela často, ale ani tak nebylo jednoduché ho sem dostat,“ tvrdí sekretář.

Dostane český dres s desítkou Platiniho program je rozplánován téměř na minutu. Dnes večer ho například čeká slavnostní večeře, kde se setká s legendami českého fotbalu. Zástupci ČMFS si pro něj připravili několik dárků, přičemž hlavním překvapením bude český reprezentační dres s desítkou a jmenovkou Platini na zádech.

O moc víc toho však třiapadesátiletý funkcionář v Praze nestihne. Od chvíle, kdy dnes v poledne v Praze vystoupí z letadla, do jeho zítřejšího odletu totiž uplyne přesně 24 hodin.

***

Platiniho reformy * Liga mistrů. Už v příštím ročníku se změní systém předkol. Větší šanci na postup do hlavní soutěže budou mít zástupci méně renomovaných soutěží, kteří se vyhnou soupeřům z Anglie, Španělska či Německa. * Pohár UEFA. Bude se hrát pod názvem Evropská liga ve čtyřčlenných skupinách s centrálním prodejem televizních a reklamních práv. * Euro. Od roku 2016 bude hrát závěrečný turnaj 24 místo dosavadních 16 týmů.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!