Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Platit za nadstandard začnou pacienti zřejmě až na jaře

Česko

  20:12
PRAHA - Seznam šestnácti položek, za něž by měli pacienti od Nového roku připlácet, je sice sepsán, ministerstvo zdravotnictví ale zvažuje, že termín posune na 1. dubna 2011.

Robotická operace foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

„Jsou dvě varianty. Buď bude seznam nadstandardů platit od ledna v navržené podobě, nebo od dubna a bude delší,“ potvrdil LN mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

V přehledu nadstandardní zdravotní péče je nyní odlehčená sádra, kvalitnější čočky či operace robotem. Pokud se vydání vyhlášky o čtvrt roku posune, mohly by se v ní navíc objevit gynekologické zákroky, možnost připlatit si za to, že u porodu bude konkrétní lékař, či za operaci mimo ordinační hodiny.

ČTĚTE TAKÉ:

„Navrhli jsme celou řadu výkonů, které by nemusely být hrazeny vůbec nebo by byly v nadstandardu, ale zatím jsme žádnou odpověď od ministerstva nedostali a nevíme, co bude vybráno,“ sdělil LN předseda České gynekologické a porodnické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně Vladimír Dvořák. Odmítl zároveň zveřejnit, které zákroky navrhli.

Seznam se bude měnit jen jednou za rok

„Některé odborné společnosti na návrhy potřebují více času, diskutuje se také, jak se budou nadstandardní výkony evidovat. Je to prostě příliš nové,“ argumentuje pediatrička a členka předsednictva České lékařské společnosti Hana Cabrnochová, proč by mohl být termín posunut.

Co si zaplatíme?

Na seznam nadstandardu se má dostat lehčí plastová sádra, lepší měkké i tvrdé oční čočky, robotické operace, očkování proti pneumokoku či chřipce, fixační sádrová dlaha celé dolní končetiny, konkrétní lékař u porodu či zákroky mimo ordinační hodiny.

Podle ministerstva se seznam ekonomicky náročnější péče bude měnit pouze jednou do roka, vždy k 1. lednu. Pokud se tedy nakonec ministr rozhodne, že premiérově vydá seznam v lednu 2011, na jeho rozšíření si počkáme rok.

Ministerstvo současně čeká na rozhodnutí Ústavního soudu. Ten má začátkem příštího roku na popud opozice rozhodnout o tom, jestli je zavedení nadstandardu protiústavní.

„Zákon jen velmi obecně zmocňuje ministerstvo k zavedení nadstandardu. To pak požádalo odborníky, aby seznam sepsali,“ řekl Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.

Pokud by Ústavní soud na stížnost kývl, bude podle Dostála muset resort buď dát seznam nadstandardu do zákona, nikoli pouze do vyhlášky, nebo bude muset legislativně přesně stanovit proces a kritéria, podle kterých se nadstandardní zákroky a materiál určí.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat