Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Soudcům doplatíme šest krácených platů zpětně ve výplatě za červen, slíbil Blažek

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek patří k nejvlivnějším členům vlády i ODS. (28. června 2023) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Soudci dostanou v návaznosti na nález Ústavního soudu z minulého týdne nové platové výměry od července. Nedoplatek za leden až červen bude zahrnut ve výplatě za červen. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) o tom informoval na síti X. Ústavní soud konstatoval, že trvalé snížení koeficientu pro výpočet soudcovské platové základny nebylo odůvodněné a projednané se zástupci justice.
  16:05aktualizováno  16:16

„Na dorovnání platů soudců za celý rok bude třeba zhruba půl miliardy korun,“ sdělil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Platy soudců se odvíjejí od průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v národním hospodářství vždy za předloňský rok. Vypočítávají se s ohledem na působiště, funkci a délku praxe z platové základny, která je součinem průměrné mzdy a zákonného koeficientu. V letech 2021 a 2022 byly zmrazeny. V roce 2023 efekt zmrazení pominul a základna vzrostla na 113 709 korun.

Od letoška však v rámci vládních úsporných opatření klesl zákonný koeficient, jímž se násobí průměrná mzda, z hodnoty tři na 2,822. Prakticky se tak zastavil další růst, který by jinak nastal, a základna zůstala pod hranicí 114 000 korun.

Podle ÚS nebyla změna odůvodněná a projednaná s justicí. „Vláda a Parlament se ani nepokusily potřebnost a přiměřenost restrikce odůvodnit provedením komplexního ekonomického rozboru, a tím jednaly ve vědomém rozporu s judikaturou ÚS,“ stojí v nálezu soudce Milana Hulmáka.

ÚS nechal zákon platit ještě do konce roku, aby politici mohli reagovat, a to i kvůli platům veřejných činitelů, třeba poslanců a senátorů, které se odvozují od soudcovské platové základny. Zároveň ale ÚS zdůraznil, že soudci budou mít nárok na zpětné dorovnání platů za letošní rok.

Suma na platy zaměstnanců soudů se zvýší

Blažek rovněž informoval v pondělí na pravidelné poradě vedení ministerstva s předsedkyněmi a předsedy krajských a vrchních soudů v Brně, že celková suma na platy zaměstnanců justice se do konce roku zvýší. Peníze se podle něj podařilo vyčlenit z rozpočtu resortu bez nutnosti jeho navýšení. Současně Blažek informoval, že podá návrh na zrušení ustanovení, podle kterého musí být minimálně polovina základního přídělu fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP) zaměstnanců použita na produkty spoření na stáří zaměstnanců.

Ohledně FKSP mluvčí ministerstva Vladimír Řepka sdělil, že příspěvky na důchodové připojištění budou zachovány. Více informací přinese ohlášené jednání ministra se zástupci justice, právních profesí a odborových organizací 13. června.

„Dnes jsem v Brně ubezpečil představitele soudů, že dohoda týkající se platů zaměstnanců bude naplněna, a informoval, že k částečnému navýšení objemu prostředků na platy dojde ještě v letošním roce, neboť se podařilo nalézt řešení v rámci rozpočtu resortu bez nutnosti jeho navýšení. Současně podám návrh na zrušení nevyhovující úpravy FKSP, tedy povinnosti použít nejméně 50 procent základního přídělu na produkty spoření na stáří zaměstnanců,“ uvedl Blažek.

Zaměstnanci všech českých soudů s výjimkou Ústavního jsou od čtvrtka minulého týdne ve stávkové pohotovosti, dokud se nedočkají vytvoření a schválení nových platových tabulek pro justici. Do stávky za zvýšení platů pracovníků v justici se ve středu zapojilo 95 procent justičního personálu.

23. května 2024

Celodenní výstražné stávky se účastnili soudní zaměstnanci všech profesí vyjma soudců, kteří ani ze zákona stávkovat nemohou, ale požadavky stávkujících označili za oprávněné. Nepracovali tak například asistenti soudců, vyšší soudní úředníci, zapisovatelky či protokolující úředníci, vedoucí soudních kanceláří, soudní tajemníci, vymáhající úředníci, účetní, personalisté nebo pracovníci IT. Zaměstnanci Ústavního soudu protest svých kolegů podpořili dopisem zaslaným ministrovi spravedlnosti. Soudy kvůli nedostatku personálu zrušily řadu naplánovaných jednání.

Na platové podhodnocení zaměstnanců soudů dlouhodobě poukazují i představitelé justice. Skutečný průměrný plat justičního personálu byl loni 36 916 korun, průměrná mzda v Česku přitom dosáhla 43 341 korun. Podle odborářů je reálná situace taková, že zaměstnanci nemají peníze na obstarání životních potřeb.

Autoři: ,

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....