„V porovnáním s platy poslanců a senátorů v Evropské unii a okolních státech jsme za průměrem a spíše níže,“ řekl Lochman. „Za mě to má být tak, aby byl politik především nezávislý, protože jinak bude korumpovatelný a loajální spíše vůdci v partě, který by ho zaplatil jinak,“ řekl.
Šlachta se ostře ohradil. „Nevím, o jakém vůdci a partě mluvíte. Jestli je něco spojené s financováním politiků a se soudními kauzami, je to hnutí STAN. Pro vás je navýšení o 6,9 procent, což je těch 7 100 korun, dostatečné, že nebudete zkorumpovaný? Vy potřebujete mnohem víc peněz,“ řekl. „Nikdy jsem nehlasoval pro to, aby se mi zvýšil plat,“ reagoval Lochman s tím, že si nepřeje, aby jej Šlachta takto napadal.
Senátoři se shodli alespoň na tom, že část peněz by měla být věnována charitám. „Zaujal jsem i vůči sobě stanovisko, že veškeré finanční prostředky, které dostanu po navýšení, budu dávat na charitativní účely,“ řekl Šlachta. Apeloval na to, aby se k situaci postavili stejně i ostatní politici a peníze dali občanům. S návrhem souhlasil i Lochman, který tak podle svých slov již činí. „Mám svou iniciativu, v rámci které každý rok rozdám hasičům 100 až 150 tisíc,“ řekl Lochman.
Senát v úterý umožnil přijetí novely o zvyšování platů veřejných činitelů. Přímo ji sice neschválil, ale ani nijak nepozměnil. Prezident Petr Pavel tak novelu dostane k podpisu jako přijatou po uplynutí měsíční lhůty, kterou horní parlamentní komora na projednání běžných zákonů má.