Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Platy učitelů dramaticky zaostávají. Jsou na tom nejhůře z EU

Hodina matematiky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hodina matematiky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Hledá se učitel matematiky pro druhý stupeň mladoboleslavské základní školy s vysokoškolským vzděláním. Na plný úvazek. Za 18 tisíc korun měsíčně. Takový inzerát se objevil na internetovém serveru s pracovními nabídkami. Zadavatelem byl úřad práce. V tom samém městě je přitom průměrný plat ve společnosti Škoda Auto 34 tisíc korun a odboráři dokonce na konci dubna vyjednali jejich rekordní nárůst – průměrně o 11 procent.

Čísla Českého statistického úřadu o průměrných výdělcích v roce 2015 to ukazují jasně: pracovníci v oboru vzdělávání pobírali průměrný hrubý plat 25 734 korun, jen o 1,7 procenta více než v roce předchozím. To je nejmenší meziroční nárůst nejen v soukromém sektoru, ale i ve státním. Pracovníci v oboru zdravotní a sociální péče si v průměru vydělali 26 776 korun, což je o 4,9 procenta více než v roce 2014. Ti z veřejné správy a obrany 28 868 korun, meziročně o 4,6 procenta více. Také celková průměrná mzda v Česku vzrostla o 3,4 procenta na 26 467 korun.

Dramatické zaostávání učitelských platů přitom úzce souvisí s demografickým vývojem společnosti. Do škol totiž loni dorazilo více žáků, a ty tak musely přijmout více pedagogů. Jenže peníze na jejich výplaty už nedostaly. Učitelé tak přišli nejen o odměny. Podle školských odborů to dokazuje, že se na ohodnocení kantorů v Česku nemyslí.

„Neschopnost výhledově plánovat výdaje na učitele dle demografie je ostudná a bohužel příznačná pro naši státní správu a lze sledovat další rozklad její kvality,“ uvedl pro LN Daniel Münich z Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium CERGE-EI. Sám se podílel na studii, která platy učitelů rozebírá na základě různých aspektů.

Z mezinárodního srovnání vyplývá, že čeští vysokoškolsky vzdělaní pedagogové jsou na tom ohledně platů téměř nejhůř nejen ze zemí EU, ale i ve skupině hospodářsky nejvyspělejších států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). „Spolu s Českem vykazují velmi nízké relativní učitelské platy ještě Slovensko, Maďarsko a Rakousko,“ konstatuje studie.

Dále v pondělních LN najdete:

  • Kauzu Modrý mák zasáhla korupční nabídka na ukončení případu za 320 milionů

Advokáta Jana Vrbenského, zapleteného do kauzy Modrý mák, překvapila koncem března nečekaná SMS: „Posílám nabídku. Máme možnost zrušit žalobu a ukončit soud. Samozřejmě, že za to druhá strana bude něco požadovat, ale myslím, že to bude velice rozumné,“ stálo ve zprávě, kterou mají LN k dispozici.

Odesílatelem byl v Praze žijící rabín a bývalý člen speciálních izraelských jednotek David Bohbot. „Vzhledem k tomu, že známe předpokládané výsledky, si osobně myslím, že je to nejlepší a nejpříjemnější uzavření události,“ napsal trenér izraelské sebeobrany Krav Maga.

V případu modrého máku, do nějž Bohbot zasáhl, figuruje advokát Vrbenský jako obžalovaný. Ve zkratce jde o miliardový podvod s nákupem makové plodiny a zítra v této kauze pokračuje soudní líčení před Městským soudem v Praze.

Případ je zajímavý i tím, že jej dozoruje v současnosti propíraná žalobkyně Dagmar Máchová. Právě v její kanceláři protimafiánský útvar a Vrchní státní zastupitelství v Praze provedly minulý týden prohlídku kvůli šetření podezření na vynášení citlivých informací z trestních spisů.

  • Odsouzené děti se budou společnosti mstít

Předseda ústavněprávního výboru Jeroným Tejc (ČSSD) předloží tento týden sněmovně návrh na snížení trestní odpovědnosti ze současných 15 na 13 let. Tejc částečně ustoupil kritikům, změna se tak má nově týkat jen nejzávažnějších trestných činů, za něž mohou soudy uložit dospělému takzvaný výjimečný trest. Děti by tedy mohly být od 13 let odpovědné třeba za terorismus.

Podle hlavního autora trestního zákoníku Pavla Šámala by však snížení trestní odpovědnosti působilo opačně. „Trestná činnost se spíše zvýší,“ varuje předseda Nejvyššího soudu v rozhovoru pro LN. Děti podle něj reagují jinak než dospělí a nepřiměřený trest často cítí jako křivdu. Jednoduše řečeno, mohly by se začít společnosti mstít.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!