Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Platy ústavních činitelů se od ledna zvýší. Otázkou zůstává o kolik

Česko

  17:44
PRAHA - Poslanecká sněmovna v pátek poslala do druhého čtení vládní návrh, podle nějž by měly platy ústavních činitelů od začátku roku 2015 vzrůst. Předsedové jednotlivých poslaneckých klubů se shodují na tom, že zákon musí do konce roku legislativním procesem projít, protože v opačném případě by mzdy poslanců, senátorů nebo soudců od Nového roku skokově vzrostly o 26 %.

Sněmovna foto: MAFRA - Petr Topič

Současný vládní návrh počítá s tím, že platy vzrostou o jedno procento. Do konce měsíce se k novele mohou vyjadřovat jednotlivé sněmovní výbory, jejichž členové však zřejmě navrhnou změny.

ČTĚTE TAKÉ

Šéf poslanců ČSSD Romana Sklenák uvedl, že nárůst platů by mohl být i vyšší, důležité však podle něj bude, aby s výsledným návrhem souhlasili koaliční i opoziční poslanci. Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka by pak bylo optimální, aby sněmovna nastavila mechanismus, podle nějž by se platy ústavních činitelů měnily podle vývoje průměrné mzdy.

Opoziční obstrukce

Se základními obrysy vládního návrhu souhlasí i zástupci opozičních stran. „Vzhledem k závažnosti zákona, který jsme dnes projednávali, se domníváme, že by se na něm měli shodnout poslanci napříč všemi kluby. Naše strana rozhodně podpoří všechny návrhy, které skokovému nárůstu platů ústavních činitelů zabrání,“ uvedl po pátečním jednání sněmovny šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek pak připomněl, že v období, kdy byl ministrem financí platy ústavních činitelů nerostly vůbec. Připustil však, že v současnosti se jeho strana bude muset přizpůsobit návrhům koalice.

Opoziční poslanci v minulých týdnech kvůli zákonu o platech ústavních činitelů koalici často kritizovali. Nelíbilo se jim, že o něm sněmovna jedná až nyní, kdy nelze zaručit, že novelu Parlament schválí do konce roku. „To musím odmítnout. My jsme tento zákon na program schůze zařadili už několikrát, ale kvůli obstrukčnímu chování opozice jsme ho nemohli projednat,“ uvedl Roman Sklenák.

Očekávaný nárůst

Poslanci se v současné době shodnou pouze na tom, že je nutné do konce roku novelu přijmout. Na její konkrétní podobně se však dohodnuti nejsou. Zatímco vládní návrh počítá s růstem platů o jedno procento, sociální demokracie připouští, že by mzdy ústavních činitelů mohly vzrůst i o 3,5 procenta. Podle hnutí ANO nebo ODS by se pak platy poslanců, senátorů nebo soudců měly měnit v závislosti na výši průměrné mzdy.

Pokud novela legislativním procesem do konce prosince neprojde, ústavním činitelům mzdy vzrostou o 26 %. Poslanci by si tak polepšili o necelých 15 tisíc, ministrům by mzda stoupla dokonce o téměř 30 tisíc. V případě, že však zákonodárci zákon přijmou, nárůst mezd se bude pohybovat maximálně v řádech několika tisícikorun.

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...