Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Hrad spořil na navýšení mezd snižováním počtu míst, potvrdil Weigl

Česko

  11:50aktualizováno  18:21
PRAHA - Zaměstnancům Kanceláře prezidenta republiky se za poslední dva roky zvedl plat o více než 11 tisíc korun. A to díky tomu, že když více než dvacet lidí z úřadu odešlo, vedení kanceláře rozdělilo peníze na jejich platy mezi zbylé zaměstnance.

Václav Klaus se svými blízkými spolupracovníky - vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl (vpravo) a jeho zástupce Petr Hájek. foto: MAFRA - Michal Růžička

Na toto hospodaření prezidentské kanceláře upozornil deník Právo. Ze státního rozpočtu dostala v letech 2011 a 2012 na rozdělení 49 441 000 korun, což znamená o deset procent méně než v předchozích letech. Důvodem byly vládní úspory, které se promítly do všech oblastí státní správy - platy klesaly nebo byly zmrazeny.

Jenže v kanceláři tehdejšího prezidenta Václava Klause se nižších platů obávat nemuseli. Naopak. Ze státního rozpočtu dostala prezidentská kancelář částku určenou pro 114 zaměstnanců - 114 tabulkových míst. Ve skutečnosti však v kanceláři v roce 2011 pracovalo pouze devadesát zaměstnanců a o rok později dokonce ještě o tři méně. A zaměstnanci si peníze rozdělili mezi sebe.

Průměrný plat v prezidentské kanceláři tak mohl proti plánovaným 36 141 korunám vzrůst v roce 2011 o 9638 korun, tedy na 45 779 korun. O rok později převyšoval rozpočtem stanovený plat pro tuto instituci o více než 11 tisíc a činil 47 357 korun.

Pseudoproblém, tvrdí kancléř

Bývalý hradní kancléř Jiří Weigl potvrdil, že na Hradě za éry Václava Klause pracovalo méně lidí, než byl počet tabulkových míst, a že část uspořených peněz šla na mzdy.

Podle bývalého kancléře Jiřího Weigla však na postupu není nic špatného, kancelář podle něj vždy dodržela veškeré úspory mzdových prostředků stanovené ministerstvem financí. "Úspory realizovala nikoliv snižováním mezd, ale úsporou pracovních sil. Ty klesly o více než čtvrtinu celkového počtu. Část uspořených prostředků, vždy v rámci limitu úspor, byla použita na mzdy. Také to bylo obecně doporučováno – propustit ty nadbytečné a ostatní z ušetřeného lépe zaplatit. A nebylo na tom ani nic tajného," reagoval Weigl.

"Pseudoproblém, který článek připisuje Hradu, existuje všude. Na žádném ministerstvu ani jiném státním úřadu neexistuje absolutní soulad mezi tabulkovým a skutečným (přepočteným) počtem pracovníků. V takovém případě by nebylo možné přijímat nové pracovníky a reagovat na měnící se potřeby," vysvětlil bývalý kancléř.

Nemravné, nikoli však nezákonné

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že se tato metoda těžko postihuje, neboť neporušuje předpisy. "Není to nic proti zákonu, platí nějaká systemizace, oni mají nějaká místa daná tabulkou, a na ta berou rozpočtované prostředky. Těch lidí tam mají úmyslně méně, aby si mohli dávat obrovské odměny. V souladu se zákonem to je, v souladu s etikou a mravností to není," řekl Právu Kalousek.

"Oni nám vždycky vysvětlí, proč zrovna v tu chvíli nemají stav naplněný, ale že to hned zítra naplní. Je to bohužel běžný fígl. Peníze na odměny jsou často z těchto 'černých duší'," dodal ministr.

Velké tajnosti

Informace o platech zaměstnanců Klausovy kanceláře jsou velmi střežené. Hrad dlouho odmítal sdělit redaktorovi LN Tomáši Němečkovi, kolik klíčoví úředníci měsíčně pobírají. Teprve prohraný soudní spor je k tomu přiměl. Ukázalo se, že zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek i ředitel politického odboru Ladislav Jakl měli průměrný měsíční plat přes sto tisíc korun.

ČTĚTE VÍCE:

Když se však Lidovky.cz zajímaly o to, s jakými odměnami odešli hradní zaměstnanci poté, co Klaus skončil v úřadu, odpověď nepřišla. Přestože soud už jednou rozhodl, že veřejnost má právo znát platové ohodnocení prezidentových věrných, Hrad opět zarytě mlčí.

Informace o platech hradních úředníků, jak je LN poskytla hradní kancelář

Autor: