Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Plavou v sinicové hrachovce

Zelená přehrada – Pokuty nelze dát, toxinů se plavci nebojí

BRNO Desítky Brňanů porušují zákaz hygieniků a plavou v hrachově zelené Brněnské přehradě. O rozhodnutí vědí, přesto ho porušují. Pokuta jim nehrozí – riskují však zdravotní problémy.

Podle odhadu LN se včera u přehrady slunily v součtu stovky lidí. Mnozí z nich se šli i vykoupat. „Vybírám si. Chodím vždy tam, kde není voda zelená, a tedy vidíte na dno,“ popisoval Jan Otroufal, který ležel s přítelkyní na pláži u Kozí horky. Jeho partnerka přiznala, že o zákazu ví, a poznamenala, že sama se jen opaluje.

Už samo zjištění zákazu však může být problémem. Hygienici ho vyvěsili na tabule s provozním řádem přehrady – na většině z nich ale chybí. Sami hygienici však připomínají, že lidé musejí o své zdraví dbát především sami. Proto také neexistuje sankce, kterou by kdokoli mohl za vstup do vody plné toxických sinic udělit. Jak negativně se koupel ve vodě zamořené sinicemi může projevit na zdraví, je těžké odhadnout. „Vždycky to bude individuální, nejsou to jedovaté houby, aby bylo možné určit, že otrava se projeví tak a tak po tolika hodinách,“ vysvětluje Miroslav Staněk z krajské hygienické stanice. Vyvarovat koupele by se určitě měli alergici, malé děti, senioři a těhotné ženy.

Odborník na sinice Blahoslav Maršálek upozorňuje, že nebezpečné jsou zejména toxiny, které sinice vylučují. Ty mohou ohrozit játra a další orgány, nebezpečné jsou i na kůži. Proto odborníci doporučují se po koupání v podobném prostředí vysprchovat. „To tady není možné. Copak tady vidíte nějaké sprchy?“ rozčiluje se důchodkyně Pavla Vašáková. „Sprchy tady zatím skutečně chybí,“ potvrdil Pavel Jordán z Lesů města Brna, které o břehy přehrady pečují.

Sprchy přitom představitelé magistrátu slibují už několik let. Zatím na březích vybudovali pouze toalety u přístaviště a Sokolského koupaliště. „Podle záměru města by sprchy měly vzniknout u Sokolského koupaliště,“ upřesnil mluvčí magistrátu Pavel Žára. Záměr však podle něj jde ruku v ruce s vyčištěním vody v přehradě: „Jakmile se zlepší stav vody, bude navýsost záhodné mít u přehrady také sprchy.“

Jenže právě sprchy by mohly poskytnout osvěžení i nyní, když se do vod přehrady nesmí.

Zejména ve velkých vedrech působí přehrada jako pěst na oko. Největší rekreační oblast v Brně, kde před lety bývala hlava na hlavě, je nyní poloprázdná. Dokonce i hotely na břehu už raději často zprovoznily vlastní malé plavecké bazény. Lidé tak k přehradě míří spíše na vyjížďky na kolech či na procházky. „Kdysi sem slibovali dát bazény zakotvené na hladině či akvapark. To asi padlo,“ stěžuje si další z rekreantů Stanislav Pěnička.

Nejdůležitější část boje se sinicemi začne příští rok. To by přehrada měla mít po celý rok hladinu o devět metrů níže, mělo by pokračovat vápnění obnažených břehů a provzdušňování zbylé vody. Odtěžování nánosů se živinami se však neuskuteční a hlavní efekt se dostaví až poté, co se provede opatření v povodí – například modernizace čistíren odpadních vod a změny při splachování zemědělské půdy. Právě odtud nyní do přehrady putuje nejvíce živin pro sinice.

***

Sprchy u přehrady představitelé brněnského magistrátu slibují už několik let

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: