Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plně podporuji Prymulova opatření, druhý lockdown ale ekonomika neunese, řekl Zeman

Covid 19

  11:10aktualizováno  11:29
LÁNY - Prezident Miloš Zeman plně podporuje přísnější opatření ministra Romana Prymuly, ale staví se proti plošnému lockdownu. Česká ekonomika si to už podle něj podruhé nemůže dovolit. Uzavření ekonomiky podruhé by mohlo podle Zemana mít podobné sociální následky jako samotný virus. Sám by občany motivoval přísnými pokutami.
Prezident Miloš Zeman.

Prezident Miloš Zeman. foto: Reprofoto/Twitter: Jiří Ovčáček

„Já bych se přimlouval za důsledné pokutování všech těch, kteří roušky nenosí, ačkoliv se nosit mají,“ řekl Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech deníku Blesk. Podle Zemana by pokuta měla být dva, maximálně tři tisíce korun.  Podle Zemana jsou úvahy o lockdownu za špatné a škodlivé pro Českou republiku a české občany.

„Zavírání obchodů doporučit nemohu, protože lidé musí někde nakupovat. Pan ministr Prymula ale koná dobře, když omezuje nikoliv ekonomické, ale takzvané volnočasové aktivity,“ uvedl Zeman. Dodal, že podle něj se nynější opatření protáhnou z dvou týdnů minimálně na měsíc. S tím souhlasí i ministr půmyslu a obchodu Karel Havlíček. Ten v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi uvedl, že obchody,restaurace a další služby by měly zůstat i přes další možné restrikce otevřené. Vláda podle něj plánuje, že omezí další seskupování lidí.

Prezident Zeman uvedl, že on sám se nebojí, že by se koronavirem nakazil. „Já se bojím, že ta nákaza zasáhne velkou část naší populace, na druhou stranu u sebe se té nákazy příliš nebojím, protože kvůli zlomené ruce jsem teď v Lánech. Covid má v 95 procentech případů lehký průběh, nechtěl bych být mezi těmi pěti procenty,“ uvedl Zeman. Sám přitom dle svých slov na koronavirus zatím testován nebyl, počká si prý až na test ze slin. „Výtěr z nosu je prý krajně nepříjemný,“ řekl Zeman.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula je podle prezidenta Zemana v „pozitivním slova smyslu řezník“. Projevem vládní zodpovědnosti je podle Zemana právě jměnování nového ministra, který nahradil svého předchůdce Adama Vojtěcha. „Uznávám, že ministr Vojtěch nebyl špatný ministr. Ale nebyl to ministr covidu, jak se sám nazýval. Byl to ministr pro dobré počasí. Projevem zodpovědnosti vlády je, že byl jmenován ten, jak já říkám, řezník, ministr Prymula,“ řekl Zeman.

Já samozřejmě dostávám každý den statistiky z jednotlivých zemí. Žasnu, jak v mnoha zemích koronavirus akceleruje,“ uvedl Zeman. „Při pohledu na tabulku počtu nakažených na milion obyvatel zjistíme, že čísla rostou třeba i v Polsku a v Maďarsku a ani tam nelze nadávat vládám za vinu, že se virus šíří. Je to jednoduše nový fenomén, který se stále nepodařilo podchytit i s ohledem na to, že neexistuje vakcína,“ řekl Zeman.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat