Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plody moře podle neandertálce

Česko

Co se jídelníčku týče, byli konkurenti Homo sapiens stejně nevybíraví jako naši předci

Neandertálci byli mimo jiné i šikovní rybáři, ukazuje výzkum na Gibraltaru.

Znovu se ukázalo, že naši vyhynulí příbuzní lidé neandertálští byli velmi přizpůsobiví a dokázali využívat stejné zdroje jako moderní člověk. Vykopávky ve dvou gibraltarských jeskyních potvrdily, že si neandertálec trvale opatřoval jídlo z moře. V časopise PNAS to napsal jedenáctičlenný britsko-španělský tým vedený známými paleoantropology Chrisem Stringerem z Přírodopisného muzea v Londýně a Cliveem Finlaysonem z Gibraltarského muzea.

Gorhamova jeskyně nese jméno kapitána irského pluku, který ji v roce 1907 objevil pro moderní éru, vpravo sousedí s jeskyní Vanguard (Předvoj). Obě leží na východě Gibraltarské skály a mají široké a vysoké (35 metru) portály. Dnes se nacházejí pár metrů nad mořem, za neandertálského osídlení se k nim ale šlo z pobřeží až pět kilometrů. V Gorhamu ani ve Vanguardu se zatím kosti neandertálců nenašly. „Jen“ kamenné nástroje mousterienské kultury spojované s neandertálci. V Gibraltaru však byl neandertálec objeven ještě před „premiérovým“ nálezem v Neanderově údolí u německého Düsseldorfu v roce 1856. Stalo se tak roku 1848 ve Forbesově lomu na severu skály, objev však byl plně rozpoznán a oznámen až v roce 1865. A nešlo o prvního přehlédnutého neandertálce – ten se našel u valonského městečka Engis již v roce 1829.

Nové výzkumy Gorhamu a Vanguardu dokládají, že tam neandertálci vedle suchozemských zvířat dlouhodobě pojídali nejen mořské měkkýše, nýbrž i tuleně, delfíny, ryby, mořské ptáky a želvy. Neandertálci dobře znali, kde a kdy jakou kořist najdou, i její chování. Zaměřovali se na mláďata, u delfínů hlavně ta uvázlá na mělčině.

Tento způsob života byl z pohledu neandertálců úspěšný: jeskyně obývali alespoň 10 tisíc let. A studie z části stejného vědeckého týmu z roku 2006 tvrdí, že Gibraltar byl před 24 tisíci lety jedním z jejich posledních útočišť v Evropě.

Gibraltarské nálezy potvrzují dřívější důkazy z Itálie, že strava našich příbuzných byla pestřejší, než se myslelo. Starší rozbory izotopového složení kostí z chorvatské jeskyně Vindija ukazovaly, že neandertálci tam téměř výlučně jedli maso velkých zvířat, hlavně býložravců.

V jejich lovu byli patrně stejně zdatní jako moderní lidé (Homo sapiens), ukazují zase údaje z Kavkazu.

Proto se za jednu z příčin vymizení neandertálců považoval úbytek velkých zvířat – jak lovem, tak přibližováním vrcholu doby ledové. Homo sapiens „výpadek“ jídelníčku nahradil menšími zvířaty, vodními živočichy a rostlinami. Nyní to vypadá, že neandertálci učinili totéž.

O to ostřeji si oba druhy musely konkurovat. Vykopávky v Gorhamově jeskyni prokázaly, že moderní lidé, kteří ji obývali po neandertálcích, se živili stejně.

***

Dělníci moře od Herkulových sloupů

Otázka, proč jsme dostali šanci my, a nikoliv neandertálci, se stále více zamotává. Zdá se, že tento vymřelý druh se dokázal také velmi dobře přizpůsobit místním podmínkám a měl stejně pestrý jídelníček jako naši přímí předkové. Konkurenční boj s tak dovednými rivaly byl zřejmě tvrdý.

Gibraltarská skála ze severovýchodu: Gorhamova jeskyně a jeskyně Vanguard leží vlevo v její dolní části, v pozadí je za Gibraltarským průlivem vidět pohoří Džebel Músá již na africké půdě

Lebka z Forbesova lomu v Gibraltaru byla nalezena o osm let dříve než slavné kosterní pozůstatky z Neanderova údolí v Německu. Na rozdíl od „německé“ lebky neskončila v učebnicích, ale v depozitáři Britského muzea.

Hrudní obratel mláděte delfína obecného z jeskyně Vanguard. Tito delfíni jsou dnes poblíž vstupů do obou jeskyní běžným jevem.

Čelist tuleně středomořského z jeskyně Vanguard

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!