Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plombu ať si každý zaplatí, žádají opět zubaři

Česko

  16:29
PRAHA - Česká stomatologická komora (ČSK) chce, aby se ze zdravotního pojištění přestaly platit plomby, ošetření zubních kořenových kanálků a rovnátka pro dospělé.
Zubař (ilustrační foto)

Zubař (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Stanovení standardů a nadstandardů nevyřeší podle prezidenta komory Pavla Chrze problémy s financováním péče a je spíš nutné vybrat některé běžné zákroky, které by si pacient hradil ze svého. "Není možné ze zdravotního pojištění uhradit veškerou péči. Hrátky kolem standardu a nadstandardu jsou naprosto liché. Problém financování zdravotní péče neřeší," uvedl Chrz. Podle něj je situace kritická a je potřeba, aby se "něco stalo".

ČTĚTE TAKÉ:

S vyřazením plomb, ošetření kanálků a ortodoncie neboli rovnátek pro dospělé ze seznamu prostředků a výkonů, které proplácí zdravotní pojišťovny, počítala reforma zdravotnictví. Návrh z ní ale vypadl, protože se na něm koaliční špičky na přelomu května a června nedohodly. Zubaři pak hrozili tím, že rozvážou smlouvy se zdravotními pojišťovnami a začnou vybírat peníze za péči přímo od pacientů.

Kazu se dá předejít

Podle Chrze je potřeba, aby se politici dohodli na tom, co by se mělo z pojištění platit. "Samozřejmě by neměly být z veřejného zdravotního pojištění hrazeny ty výkony, které jsou ovlivnitelné pacientem, a to je zcela jednoznačně ošetření zubního kazu a případně jeho následků," uvedl Chrz. Komora už dřív poukazovala na to, že vzniku kazu je možné zabránit správnou péčí o zuby. Viceprezident ČSK Jan Černý řekl, že dětem by se péče měla ale vždy proplácet.

Stanovení standardu a nadstandardu podle šéfa komory financování péče nevyřeší. Zubaři se obávají toho, že standardem by byly třeba právě amalgámové plomby.

Komora nyní vyjednává s ministerstvem zdravotnictví o úhradách péče na příští rok. Se zdravotními pojišťovnami se na nich nedohodla. Bude požadovat víc peněz než letos. Za ošetření kazu by se mělo podle Chrze platit aspoň 400 korun, dosud se hradí 220 korun. "Asi neuspějeme," uvedl šéf ČSK. Zatímco péče jiných lékařů se hodnotí body, za které pak dostávají úhrady od pojišťoven, péče zubařů je vyčíslena přímo v korunách.

Autoři: ,

Pronájem bytu 2+1 57 m2
Pronájem bytu 2+1 57 m2

Klostermannova, Plzeň - Jižní Předměstí
11 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat