Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plošné nošení roušek skončí s nouzovým stavem, uvedl Šmucler. Tohle jsme určitě nepřijali, reaguje Hamáček

Česko

  13:44aktualizováno  14:45
Praha - Ústřední krizový štáb nepřijal rozhodnutí nebo doporučení k ukončení plošného nošení roušek. Na twitteru to uvedl jeho předseda a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Reagoval na tvrzení člena štábu Romana Šmuclera, který na sociální síti ve středu dopoledne uvedl, že povinnost skončí po 17. květnu s koncem nouzového stavu. Později Šmucler, kterého do štábu nominovala opoziční TOP 09, své tvrzení upravil.

Roman Šmucler, nový prezident České stomatologické komory v online chatu pro Lidovky.cz. foto:  František Vlček, MAFRA

„Ústřední krizový štáb nepřijal žádné rozhodnutí či doporučení k ukončení nošení roušek. Tato věc je v kompetenci ministerstva zdravotnictví a řídí se jeho mimořádným opatřením. Nošení roušek nemá vazbu na trvání nouzového stavu,“ napsal Hamáček.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na dotaz ČTK také napsal, že plošné nošení roušek není vázáno na nouzový stav. „Určitě i poté bude tato povinnost určitou dobu platit. V době rozvolňování opatření, kdy se lidé začínají více potkávat, mají roušky ještě větší význam. O tom, kdy bychom mohli roušky odložit a v jakých situacích, bude jednat epidemiologická skupina pana docenta (Rastislava) Maďara. Toto rozhodnutí není možné uspěchat,“ poznamenal ministr.

„Plošné nošení roušek skončí s nouzovým stavem! Udělal bych to dříve ale je to zkrácení,“ uvedl nejprve na twitteru Šmucler. Také bez dalších podrobností poznamenal, že záchranné služby dostanou odměny. „Doplněk. Ústřední krizový štáb řešil konec plošného stavu, ale ukončení musí schválit někdo jiný. Věřím, že se to stane, ale osobně to už dál neovlivním a už vůbec nerozhodnu,“ poznamenal ale Šmucler ve středu odpoledne poté, co Hamáček informaci dementoval.

Zákaz pohybu na veřejnosti bez roušek či šátků platí od 19. března. Vláda se tehdy usnesla, že všem osobám zakazuje pobyt a pohyb mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest. Jako ochranné prostředky se počítají roušky, respirátory, ústenky, šátky, šály či jiné prostředky, které brání šíření kapének.

Výjimku mají například děti od dvou do sedmi let v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat