Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

PCR testy na školách odhalily 3 357 případů nákazy covidu, uvedlo ministerstvo. Jde o výrazný nárůst oproti posledně

Na ZŠ Grafická proběhlo pravidelné testování žáků a zaměstnanců školy na koronavirus. Nejprve se otestovali pedagogové a jejich asistenti, poté stejný proces čekal i děti. (10. ledna 2022) foto: Michal Turek, MAFRA

Metoda PCR potvrdila po čtvrtečním testování na přítomnost koronaviru na školách 3 357 pozitivních případů. V porovnání s testováním v předchozím týdnu se jedná o významný nárůst, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.
  14:03aktualizováno  14:38

Metodou PCR se ve školách potvrdilo 3 016 pozitivních případů mezi žáky a 341 nákaz u pedagogů a zaměstnanců škol. Nárůst v obou skupinách je významný proti oběma kolům testování o týden dřív a mírně také proti předchozímu testování v pondělí 10. ledna.

„Na růstu zátěže se již nepochybně významně projevuje nástup dominance varianty omikron, což potvrzuje nárůst hodnot v regionech, kde je Státním zdravotním ústavem prokázán vysoký podíl této varianty viru,“ uvedlo ministerstvo.

Nejvyšší počty případů a zároveň také nejvyšší nárůsty potvrzených nákaz u testů ve školách vykazuje Praha, kde je podíl koronavirové varianty omikron na výskytu nákaz nejvyšší v Česku, dodal resort.

Omikron je podle epidemiologů nakažlivější než dřívější varianty koronaviru a zřejmě i snáze obchází imunitu získanou očkováním nebo proděláním nemoci, průběh onemocnění je ale lehčí.

Ve školách se minulý a předminulý týden testovalo na koronavirus v pondělí a ve čtvrtek antigenními testy. Jejich výsledky spolehlivější metoda PCR potvrdila u žáků v 59,4 procenta případů a u zaměstnanců v 52,4 procenta. Na sto tisíc testovaných tak u žáků připadá 255,4 potvrzených nákaz a u pedagogů a zaměstnanců 201,5 případu.

Nárůst podílu nákaz potvrzených PCR testem u žáků k 60 procentům je podle ministerstva zdravotnictví důsledkem narůstající virové zátěže v populaci mladých lidí. „V přepočtu na sto tisíc testů vychází významně vyšší záchytovost na středních školách než na základních školách, a to u zaměstnanců i žáků,“ uvedlo ministerstvo. Vyšší záchyty nákazy ve středních školách podle něj potvrdila i předchozí kola sledování.

Testování se ve čtvrtek účastnilo zhruba 1,18 milionu žáků a 169 tisíc zaměstnanců škol. Testy jsou od pondělí 3. ledna povinné pro neočkované i očkované a lidi po prodělání covidu. Od nynějšího týdne se frekvence testování snížila na jednou týdně v pondělí.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat