Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Firmy mají za první den testů 4509 nakažených, v oficiálních číslech ale chybějí

Zaměstnanci Skansky se testují na koronavirus v rámci povinného testování ve firmách. (17. ledna 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

V pondělí přibylo 20 270 lidí nakažených koronavirem, uvádí ministerstvo zdravotnictví. Ve skutečnosti je ale pozitivních mnohem více, chybí totiž 4 509 případů, které za první den povinného testování zaměstnanců nahlásily firmy i živnostníci. Ministerstvo zdravotnictví bude souhrnné statistiky i s počty od zaměstnavatelů zveřejňovat jednou týdně.
  13:51

Pozitivní pracovníci, kteří se testovali antigenním samotestem se v denním přehledu nakažených neobjeví. „Tam se objevují jenom ti, kteří jdou na test do odběrového centra,“ řekl pro iDNES.cz mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Za pondělí laboratoře v Česku odhalily 20 270 nových případů koronaviru, zhruba o třináct tisíc víc než před týdnem a zároveň nejvíc od začátku loňského prosince. K tomu je ale potřeba přičíst ještě další 4 509 lidí, které za pondělí nahlásili zaměstnavatelé. 

Ti navíc můžou případy pozitivních po antigenním samotestu v Portálu samotestování hlásit i pět dní zpětně. „Data bude možné vkládat od 17. ledna 2022 a bude je možné zadat maximálně 5 dnů zpětně, ne však před tímto datem,“ stojí v manuálu pro zaměstnavatele pro vkládání výsledků testů.

„Nemáme celkový přehled provedených testů. Jsou to jenom případy, které zaměstnavatelé hlásí do systému. Jinak celková čísla a podrobnější informace k tomu budeme poskytovat vždycky po týdnu souhrnně,“ uvedl dále mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. 

Podle něj ministerstvo neplánuje specificky informovat o statistikách z testování zaměstnanců. 

Hygieny trasují prioritní PCR testy

„Kontakty antigenně pozitivně testovaného ideálně pracují na home office popřípadě je mu automaticky vystavena pracovní neschopnost, do žádného systému se však nezadávají. Pokud pozitivně testovaný zaměstnanec absolvuje konfirmační PCR s pozitivním výsledkem, bude kontaktován KHS a uvede rizikové kontakty,“ vysvětlil pro iDNES.cz Michal Bartoš z Krajské hygienické stanice Plzeň.

Pokud jde o trasování, tak krajské hygienické stanice trasují pouze osoby s pozitivním výsledkem PCR testu. Ministerstvo zdravotnictví od pondělí v tichosti krajským hygienickým stanicím nakázalo, aby netrasovaly všechny pozitivně testované, ale jen vybrané skupiny. „Bude přistoupeno k prioritizaci trasování osob starších 65 let - rizikový průběh onemocnění, osob ve věku 6 až 18 let - školní docházka a osob v sociálních službách,“ uvedl v pondělí pro iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnicí Ondřej Jakob.

Změny v nařízeních se podle mluvčího resortu odvíjejí od diskuze s expertními skupinami. Následně je projednává vláda. Důvodem je očekávaný velký počet nakažených v sílící vlně epidemie způsobené variantou omikron.

„Dochází k definování prioritních skupin, které budou v případě potvrzení onemocnění covid-19 přednostně řešeny a jejich epidemiologicky významné kontakty budou dohledávány prostřednictvím telefonického hovoru v navolávacím systému,“ dodal v pondělí Jakob.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...