Plzeň bez bodu: dárek pro Spartu

Lídr ligy prohrál s Bohemians 1905 * Hostujícím fotbalistům v Edenu neuznali regulérní gól

PRAHA Luxusní náskok se jim rozplývá rychlým tempem. Fotbalisté Plzně zakončili letošní program v lize dalším zakopnutím.

Po porážce s Bohemians 1905 0:1 se plzeňský náskok v čele může ztenčit na čtyři body. Stačí, aby Sparta zítra porazila České Budějovice. Přitom ještě před měsícem si Západočeši drželi od obhájce titulu dvanáctibodový odstup.

Před zimní pauzou je potkaly nečekané starosti. Po třetí ztrátě v posledních pěti kolech ale nepropukla v plzeňských řadách panika. „Určitě nebudeme věšet hlavy. I tak jsem nadšený z toho, co jsme na podzim v lize dokázali,“ pravil kapitán Plzně Pavel Horváth.

„Teď bude důležité si odpočinout. Věřím, že po měsíční dovolené začneme přípravu se správným odhodláním,“ poznamenal zase trenér ligového lídra Pavel Vrba.

Jeho svěřenci museli brzy dohánět manko, které v Edenu nabrali během prospaného úvodu. V první pětiminutovce se prakticky nedostali z vlastní poloviny, a navíc inkasovali. Štohanzlův centr odvrátila obrana Plzně k volnému Trubilovi. Po jeho přesné střele bylo jasno: favorita nečeká v Edenu snadná práce. „Dostali nás přesně tam, kam potřebovali,“ uvědomoval si Horváth. Lídr poprvé nedal v lize gól Plzeňské snaze o vyrovnání ublížil před přestávkou také chybný verdikt sudích. Po gólu Brezinského odmával pomezní ofsajd. V něm se podle mínění arbitra ocitl útočník Rezek. Nejlepší střelec týmu se do akce po rohovém kopu přitom vůbec nezapojil, ani nestínil brankáři Sňozíkovi.

Hosté se však rozčilovali marně. „Rozhodčí to prostě uznali. Jestli to byla chyba? Nám je to stejně platné jak mrtvému zimník,“ pokrčil Horváth rameny.

I po výměně stran se Plzeň snažila předvést, jak umí kombinovat, velké šance jí to však nepřinášelo. Bohemians vytasili zase svoje přenosti: důraz a tvrdost - zelenobílým už stačilo čekat, co soupeř předvede.

„Chtěli jsme spíš zalézt na vlastní půlku a vyčkávat,“ odhalil kouč domácích Pavel Hoftych.

Kromě neuznaného gólu velké příležitosti Plzně nepřicházely. Až deset minut před koncem - Petržela se ocitl sám před brankou v pozici, ve které bylo těžší minout. Jenže přesně to se reprezentantovi povedlo. „Prostě jsem to p...,“ ohodnotil své zakončení jadrným výrazem.

Bohemians 1905 se tak stali prvním týmem, proti kterému Plzeň v sezoně neskórovala. Po sérii tří vítězství také mají jistotu, že přezimují v horní části tabulky a nepředežene je Slavia ani Ostrava. „Nečekali jsme, že se dostaneme tak vysoko. Pro nás je to jednoznačně paráda,“ rozdával úsměvy spokojený Hoftych.

Bohemians 1905 1 Viktoria Plzeň 0

Branka: 4. Trubila. Rozhodčí: Příhoda -Čecháček, Peřina. ŽK: Štohanzl, Cseh, Ibragimov - Kolář, Rajtoral. Diváci: 3578. Poločas: 1:0. Bohemians: Sňozík - Cseh (46. Bartek), Nikl, Lukáš, Jindřišek - Štohanzl, Držík, Kaufman, Trubila - Škoda, Ibragimov (82. Cissé). Plzeň: Krbeček - Rajtoral, Brezinský, Bystroň, Limberský - Petržela, Kolář (73. Ďuriš), Rada, Horváth, Jiráček (54. Bakoš) - Rezek (82. Milič).