Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeň chystá výpověď pro aktéra aféry

Česko

PRAHA Personální očista na plzeňských právech pokračuje. Už brzy zřejmě přijde o učitelské místo na fakultě Daniel Telecký, jedna z ústředních postav skandálu, při němž se provalilo, že řada absolventů získala na škole titul neoprávněně.

Bývalý předseda akademického senátu by měl v nadcházejících dnech obdržet výpověď podepsanou děkanem Jiřím Pospíšilem. „Výpověď panu Teleckému je připravena k podpisu pana děkana,“ potvrdil LN proděkan Petr Bezouška, který má personální úklid školy na starosti.

S učitelem, jenž je velmi úzce spjat s předchozím vedením, chtěl současný děkan rozvázat pracovní poměr už zkraje února. Telecký tehdy ale využil chytrou fintu: založil si odborovou organizaci a postavil se do jejího čela. Odboroví předáci jsou totiž podle zákoníku práce chráněni před výpovědí.

Současné vedení školy je přesvědčeno, že právní klička nemůže fakultě svázat ruce. Účelové zakládání odborů by nemělo v případném soudním sporu obstát. „Domníváme se, že po zaměstnavateli nelze spravedlivě požadovat, aby pana Teleckého nadále zaměstnával, tudíž tuto výpověď obdrží,“ uvedl Bezouška. Konec Teleckého na fakultě má stvrdit svým podpisem v nejbližších dnech děkan Jiří Pospíšil. Kdy výpověď podepíše, nechtěl upřesnit.

Kromě Teleckého se na sekretariátu chystá výpovědní formulář i pro pedagoga Otu Kunze. U něj ale škola zatím čeká na vyjádření jeho odborové organizace. „Posléze bude zaslána i jemu,“ doplnil Bezouška.

Škola počítá s tím, že rozdání výpovědí zadělá fakultě na další soudní pře. A slova čerstvého odboráře takový scénář naznačují. „Budu se bránit, žijeme v právním státě, i když ne vždy mi to tak připadá,“ řekl už dříve Telecký serveru Denik.cz.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...