Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeň dá Klausovi obraz za 100 tisíc, od Knížáka

Česko

  18:50
PLZEŇ - Obraz od Milana Knížáka nazvaný Jedna z cest zakoupilo hejtmanství města Plzeň, aby ho v pondělí mohlo věnovat prezidentovi Václavu Klausovi jako dar k sedmdesátým narozeninám. Dílo za 100 000 korun si zastupitelé nejdříve chtěli prohlédnout, aby rozhodli, jestli je pro Klause vhodné a neurazí ho.

Václav Klaus a Milan Knížák při otevření nové dětské expozice na zámku v Lednici foto: ČTK

O zakoupení obrazu rozhodli zastupitelé ve čtvrtek. Nejdříve se ale na obraz chtěli podívat a schválit jeho vhodnost. "Chtěla bych ten obraz vidět," řekla bývalá sociálnědemokratická hejtmanka Milada Emmerová. "Aby si pan prezident nemyslel, že si z něj chceme utahovat. A to myslím vážně," podotkla Emmerová. Později naznačila, že Knížákovy obrazy se jí moc nelíbí, informoval deník Právo.

O Klausových narozeninách čtěte také:

Plzeňský hejtman Milan Chovanec (ČSSD) potvrdil, že na výběr daru měly velký vliv i vzájemné sympatie Klause a Knížáka. "Chtěli jsme dát dar, který potěší. A pan prezident a pan Knížák jsou prý přátelé," řekl Chovanec.

Rozhodující bylo i to, že Knížák z Plzně pochází a městu údajně za obraz navrhl přijatelnou cenu. Hejtmana prý upozornil, že 100 000 korun je minimální cena a jeho další obrazy stojí mnohem víc.

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.