Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plzeň konečně postaví památník Pattonovi. Má na něj 2,5 milionu

Česko

  17:14
PLZEŇ - V Plzni vyroste řadu let plánovaný památník legendárního amerického generála George Pattona, jehož jednotky osvobodily Plzeň v květnu 1945.

"Připomínáme si květnové události a příchod Američanů, oslavujeme generála George Pattona," sdělil organizátor Mirko Trubka. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Hotový bude do května 2015, kdy bude Plzeň slavit 70. výročí osvobození americkou armádou. Zastupitelé schválili zadat veřejnou zakázku výzvou jedinému dodavateli, řekl náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

ČTĚTE TAKÉ:

"Bude jím tým architektů ve složení Václav Zůna, Lubomír Čermák a Tomáš Beneš, který vzešel jako vítěz z veřejné jednokolové výtvarné a architektonické soutěže vyhlášené v květnu 2009," uvedl. Z 37 návrhů vybrala komise vítěze v říjnu téhož roku. V sedmičlenné porotě byl generálův vnuk George Patton Waters.

"Realizace se dlouho odkládala. Pomník bude součástí zrekonstruovaných teras u velkého divadla. Celá stavba bude hotová už v květnu příštího roku," řekl primátor Martin Baxa (ODS).

Materiál jako odkaz pancíře tanků

Náklady na devět metrů vysoký ocelový pylon byly v roce 2009 vyčísleny na 1,9 milionu Kč, město na něj nyní v rozpočtu má 2,5 milionu Kč. Vyroste pod budovou divadla směrem k synagoze. Bude mít podobu stylizovaného vítězného oblouku, obě boční strany ponesou proti sobě Pattonův profil.

Na osobnost generála odkazuje i zvolený materiál - takzvaný cor-ten, což je nízkolegovaná ocel s velkou odolností vůči povětrnostním vlivům a korozi. Symbolizuje pancíř tanků Pattonovy obrněné divize. Na zemi bude nápis. Pomník bude nasvícený.

O Pattonově pomníku se ve městě vážně mluví zhruba 11 let. První pokus ztroskotal kvůli spolupráci autora monumentální bronzové sochy generála s bývalou Státní bezpečnostní. Z výběrového řízení pak vzešel velkoplošný návrh plný symbolů u Pattonova muzea. Nakonec se nepostavil kvůli problémům s inženýrskými sítěmi. Město poté vybralo lokalitu pod divadlem a vyhlásilo další architektonickou soutěž.

Definitivní abstraktní dílo vznikne při rekonstrukci teras pod velkým divadlem. Město tam revitalizuje poslední, jihozápadní část sadového okruhu historického jádra. Už zahájená stavba za 45 miliónů korun bude hotová v dubnu 2015; zhruba 82 procent na ni dá EU.

Při stavbě zmizí nevyužitý komín divadelní kotelny, stupňovitý prostor, zeleň v betonových truhlících i asfalt. Vznikne zpevněná svažitá plocha s trávníky, záhony a vydlážděnými cestami. Kolem sadů Pětatřicátníků bude nová alej a parkovací zálivy. Dále se obnoví schodiště od divadla do Kopeckého sadů. Prostor měla ozdobit moderní prosklená kavárna za dalších 40 milionů Kč, s ní se zatím nepočítá.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!