Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na sedmi místech Plzně někdo zničil trakční skříně. Chtěl vyřadit MHD

ilustrační snímek foto: Matyáš Kaiser, iDNES.cz

Policie se od víkendu zabývá útokem na síť trakčního vedení městské hromadné dopravy v Plzni. Podle jejích informací měla zřejmě skupina pachatelů minimálně na sedmi místech otevřít za pomocí násilí skříně s odpojovači trakčního vedení. O události informoval zpravodajský server Krimi Plzeň.
  21:05

V noci z pátku na sobotu pachatelé násilím otevřeli skříňky, u kterých odstřihali zámky. Poté pak začali manipulovat s ovládacími prvky. Server Krimi Plzeň oslovil odborníka, který v souvislosti s tímto případem potvrdil, že se muselo jednat o člověka, který se vyzná v elektrice. Neodborná manipulace by mohla být i smrtelná.

Zároveň ovšem odborník podotkl, že pachatel neměl dostatečné znalosti v oblasti struktury trolejové trati. Ta je totiž dělena podle jeho slov na množství samostatných a nezávislých úseků. Poškozením několika z nich tedy není možné docílit toho, aby byla vyřazena celá síť nebo poničit vozy. Záměrem totiž pravděpodobně bylo přepólování trolejí.

Policisté přijali oznámení v sobotu. „V blíže nezjištěné době v noci z pátku 14. června na sobotu 15. června měl neznámý pachatel na několika místech města Plzně manipulovat s odpojovači na sloupech trakčního vedení městské hromadné dopravy,“ sdělila policejní mluvčí serveru Krimi Plzeň. Případ si převzali kriminalisté. Zahájili trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení.

Výročí MHD

O tom, že se jedná o zcela nepochopitelný útok svědčí i to, že pachatelé ho uskutečnili v předvečer výročí 125 let městské hromadné dopravy v Plzni. Oslavy se konaly v sobotu ve vozovnách na Karlově a na Slovanech. Následky hromadného vandalského útoku se podařilo ovšem vyřešit ještě před zahájením denního provozu MHD, takže nedošlo k výraznějším zpožděním.

K útoku na dopravní infrastrukturu se vyjádřil i primátor Plzně Roman Zarzycký. „Jsem ve spojení jak s PMDP, tak s Policií ČR a chci poděkovat dopravním podnikům, že na věc ihned zareagovaly a nedošlo k zásadnímu ohrožení provozu, ani bezpečnosti,“ uvedl primátor s tím, že by chtěl poprosit všechny, aby se vyhnuli spekulacím, a nechali pracovat policii, která se případu intenzivně věnuje.

Ta poprosila o pomoc také případné svědky, kteří by mohli poskytnout informace týkající se lidí, kteří se v tuto dobu vyskytovali i trakčního vedení.

Začátkem června policie informovala o případu cizince, který byl zadržen za pokus o žhářský útok na autobusy pražské MHD. „Existuje zde podezření, že útok byl organizován a financován z Ruska. Je to součást hybridní války,“ sdělil po zasedání Bezpečnostní rady státu premiér Petr Fiala.

Autor: