Plzeň se třese. Náskok se tenčí

Obhájce titulu ztrácí na lídra ligy už jen dva body. Na Slovácku připravili Západočechy o výhru rozhodčí

PRAHA Kdo si myslel, že Plzeň už první místo ve fotbalové lize nepustí, ten po víkendu znejistěl. Za pět dní už může vést Sparta. Stačí, pokud v sobotu zvítězí právě v Plzni.

Před očekávaným vzájemným střetem vážných kandidátů na titul se náskok Západočechů zase zkrátil. Po 18. kole z něj zbývají pouhé dva body. Sparta zvítězila nad Příbramí 1:0, zato Plzeň odjela ze Slovácka s remízou 2:2.

Na jaře zatím Sparta působí sebevědoměji než její konkurent. Má stoprocentní bilanci a ještě nedostala ani gól. „Staráme se hlavně o sebe. Jako favorité se před zápasem s Plzní necítíme,“ tvrdil trenér Martin Hašek, který opět zastoupil distancovaného Jozefa Chovance. Určitě je stále na čem pracovat i ve Spartě. Proti Příbrami nešlo její výkon hodnotit zrovna jako fotbalovou extázi. To dobře věděl i Hašek. „Bylo to utrápené,“ podotkl.

Ještěže Středočeši neměli přehnané ambice. Tým, který zatím v sezoně zaujal jen vlastní střeleckou nemohoucností, na Letné v podstatě jen bránil. Naději na remízu držela Příbram do vítězného gólu Martina Zemana, který přišel po necelé hodině hry.

Na Letné hráči v rudém možná už podvědomě šetřili síly na příštího soupeře. I proto zůstal tentokrát jen mezi náhradníky Tomáš Řepka. Tradičnímu lídrovi hrozilo, že by v případě žluté karty o šlágr přišel z disciplinárních důvodů a to trenéři evidentně nechtěli riskovat.

Zatímco Sparta v lize neztrácí, pro Plzeň je vyhrávat čím dál těžší. Dřív sbírala body i v případech, kdy se jí zdaleka tolik nedařilo. V sobotu takový den potřebovala zažít na Slovácku znovu, místo toho ukázala dvě rozdílné tváře. „Mohu být spokojený jen s prvními a posledními dvaceti minutami,“ pravil kouč Plzně Pavel Vrba.

Za první jarní ztrátu však mohli Západočeši spílat nejen sami sobě, lídra soutěže poškodil také chybný výrok sudího.

Nepomohlo ani rychlé vedení, které zajistil plzeňský Bakoš. Na Slovácko měl brzký úder jiný efekt. Domácí se nesesypali, naopak dokázali do poločasu vyrovnat. Po přestávce přišla další šance, jak se dostat do vedení. Po ruce Valenty se kopala penalta, jenže nejlepší střelec Plzně Rezek ji zahodil. Minutu poté Slovácko dokonce otočilo právě zásluhou Valenty skóre. „Jasně jsem stanovil, že penaltu bude kopat Horváth,“ naštvalo trenéra Pavla Vrbu.

I tak mohlo mít plzeňské snažení příznivější konec. Stačilo, aby rozhodčí uznali skórujícímu Kolářovi regulérní gól, pomezní však odmával ofsajd. „Snažil jsem se hlídat, abych nebyl v postavení za posledním obráncem. Je to chyba, která by se stávat neměla,“ komentoval Kolář mylný verdikt.

Stejně jako minule proti Hradci Králové zachraňoval plzeňské vyhlídky střídající hráč. Sedm minut před koncem vyrovnal Jindráček. „Vzhledem k počtu šancí jsme spíš dva body ztratili,“ litoval kapitán Horváth. Příště by určitě opakoval stejná slova jen velice nerad.

***

Co dokázali na jaře

VIKTORIA PLZEŇ 1. místo, 45 bodů * počet získaných bodů na jaře: 4 z 6 možných * počet nastřílených gólů na jaře: 4 * počet inkasovaných gólů na jaře: 3 * kdo má v Plzni formu: Slovenský útočník Marek Bakoš (na snímku) stihl během podzimu vstřelit dva góly, na jaře svoji bilanci už zdvojnásobil. * největší slabina Plzně: Zatím nezazářila ani jedna ze zimních posil. Fillo odehrál jen jeden zápas, Neuwirth nepůsobí ve středu obrany jistě, nejlepší dojem zatím za sebou zanechal jiný obránce Trapp.

SPARTA PRAHA 2. místo, 43 bodů * počet získaných bodů na jaře: 6 z 6 možných * počet nastřílených gólů: 3 * počet inkasovaných gólů: 0 kdo má ve Spartě na jaře formu: Největší obavy vyvolává u obránců Leonard Kweuke: za posledních sedm kol dal sedm gólů. Proti Příbrami se ale poprvé netrefil. slabina Sparty na jaře: Jak ukázal výkon proti Příbrami, může se Sparta ohrozit jen sama. Tím, že zbytečně podcení soupeře.