Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeňská diecéze má po ročním hledání nového biskupa. Tomáš Holub se ujal úřadu

Česko

  12:37
PLZEŇ - Osmačtyřicetiletý Tomáš Holub je od soboty novým biskupem plzeňské diecéze zahrnující většinu Plzeňského a celý Karlovarský kraj. Při slavnostním obřadu v katedrále svatého Bartoloměje na plzeňském náměstí přijal biskupské svěcení z rukou kardinála Dominika Duky.

Funkce nového plzeňského biskupa se 30. dubna ujal Tomáš Holub (na snímku po biskupském svěcení). foto: ČTK

Holub je teprve druhým biskupem druhé nejmladší diecéze v ČR. Vystřídal svého předchůdce Františka Radkovského, který diecézi vedl od jejího vzniku v roce 1993. Holuba jmenoval biskupem po více než ročním hledání kandidáta papež František letos 12. února.

Slavnost biskupského svěcení, jakou dosud plzeňská katedrála nezažila, začala v 10:00. Ke gotickému chrámu přišel z františkánského kláštera, založeného současně s městem Plzní na konci 13. století, průvod kněžích a řeholníků. Katedrála je zaplněná do posledního místa, svěcení mohou lidé sledovat také na velkoplošných obrazovkách na náměstí a v kostele ve Františkánské ulici.

Kromě Duky se na Holubově svěcení podílel i jeho předchůdce Radkovský a biskup z partnerské diecéze v německém Řeznu Rudolf Voderholzer. Radkovský musel podle církevních pravidel na funkci biskupa po dosažení 75 let věku na podzim 2014 rezignovat.

Tomáš Holub, donedávna sekretář České biskupské konference, přijal kněžské svěcení 28. srpna 1993 v Hradci Králové. V polovině 90. let byl prvním vojenským kaplanem a později hlavním kaplanem Armády ČR. Studoval filozofii a teologii na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích, později studoval na teologických fakultách v Salzburgu, na UK v Praze či na Papežské lateránské univerzitě v Římě.

Podle sčítání lidu z roku 2011 se v Plzeňském kraji hlásí k římskokatolické církvi 38 329 věřících z 570 401 obyvatel. V Karlovarském kraji se z 295 595 obyvatel hlásilo k římskokatolické církvi 11 666 lidí. Podle biskupství chodí na nedělní bohoslužby kolem 10 000 lidí. V diecézi je 574 kostelů a kaplí, slouží zde stovka kněží a několik desítek řeholníků.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat