Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas do Plzně nepojede, není prý zvykem 'předvolávat premiéra'

Česko

  18:10
PRAHA/PLZEŇ - Premiér a předseda ODS Petr Nečas zatím nemá pozvání na nedělní regionální sněm plzeňské ODS. Oznámil to s tím, že pokud ho obdrží, rozhodne se s ohledem na svůj dlouhodobě plánovaný program. Podle Nečase ale není zvykem "předvolávat premiéra".

Úsměv na tváři premiéra Petra Nečase po jednání s Věcmi veřejnými. foto: ČTK

Plzeňská ODS, kterou vede místopředseda občanských demokratů Jiří Pospíšil, jehož minulý týden premiér náhle odvolal z funkce ministra spravedlnosti, chce po předsedovi vlády, aby jí vysvětlil důvody odvolání.

ČTĚTE TAKÉ:

Místopředseda regionální ODS Roman Jurečko řekl, že hned po mimořádném jednání regionální rady ve čtvrtek v noci odešlo usnesení rady a pozvánka na regionální sněm pro předsedu a místopředsedy ODS mailem na adresu hlavní kanceláře ODS. V pátek odeslala plzeňská ODS hlavní kanceláři doporučený dopis. Krajský manažer ODS Michal Šašek po 17:00 informoval, že Nečas na regionální sněm v neděli nepřijede, odpoledne ho omluvila kancelář úřadu vlády.

Standardní pozvánka

Jurečko odmítl, že by si krajští občanští demokraté "předvolávali" premiéra. Pozvání pro předsedu a místopředsedy strany posílá kraj standardně na každou regionální konferenci. "Samozřejmě, tentokrát by to mělo podtext, že by se naši členové chtěli premiéra zeptat i na jeho krok odvolání ministra Pospíšila," dodal.

"Jsem připraven to relevantním orgánům, relevantním členům ODS vysvětlit. Koneckonců to moje vysvětlení nebude překvapivé a zaznělo veřejně," prohlásil Nečas na tiskové konferenci po jednání vlády. Premiér trvá na svém zdůvodnění, že Pospíšil resort manažersky a rozpočtově nezvládl.

Jiří Pospíšil

Novým ministrem spravedlnosti se v úterý stal další místopředseda ODS Pavel Blažek.

Regionální plzeňský sněm v neděli také rozhodne o tom, zda se Pospíšil postaví do čela kandidátky strany pro podzimní krajské volby. O tomto kroku, ale zřejmě také o důvodech Pospíšilova odvolání, by měla v pondělí 9. července mluvit také Výkonná rada ODS. Většina členů vedení strany vyjádřila v neděli Nečasovu postupu plnou podporu, svůj podpis pod prohlášení s tímto sdělením ale odmítl připojit například prezidentský kandidát občanských demokratů Přemysl Sobotka.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat