Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plzeňská práva hledají nového děkana, volit se bude v říjnu

Budova Právnické fakulty v Plzni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Právnické fakulty v Plzni | foto: ČTK

PLZEŇ Právnická fakulta v Plzni vyhlásila volby nového děkana. Kandidátky se jmény navržených adeptů bude fakulta přijímat do 24. září. Volby se uskuteční kolem poloviny října, přesný termín ještě stanoven není. Dnes to řekl předseda akademického senátu fakulty Vilém Knoll.

Práva nového děkana začala hledat poté, co se k 8. srpnu vzdal funkce Jiří Pospíšil (ODS). Z místa odešel proto, že by se jako nový ministr spravedlnosti nemohl fakultě plně věnovat.

"Usnesení bylo schváleno, volby jsou vyhlášeny," uvedl Knoll. Podrobné informace budou zveřejněny na webu Západočeské univerzity.

O vyhlášení voleb rozhodoval 18 členný akademický senát fakulty složený z 12 pedagogů a šesti studentů. Vzhledem k tomu, že ukončení volebního období Pospíšila bylo mimořádné, začal senát konat ihned po jeho rezignaci. I kvůli prázdninám zvolil pro vyhlášení formu korespondenčního hlasování.

Podle Knolla bylo pro navržené vyhlášení 15 osob. Tři senátoři se neozvali, v takovém případě platí, že jejich hlas je brán jako hlas proti návrhu. Termín pro hlasování vypršel v pátek o půlnoci.

Kandidátky se jmény možných budoucích šéfů fakulty se budou podávat osobně předsedovi senátu. Termín volby bude podle Knolla znám zřejmě až 24. září.

S polovinou října je předběžně počítáno proto, aby se kandidáti mohli sejít s akademickou obcí a představit jí své záměry.

Bude se ucházet Karol Hrádela?

Pospíšil fakultu převzal vloni po rezignaci bývalého vedení kvůli skandálům se studiem a závěrečnými pracemi. Až do voleb po něm povede fakultu první proděkan Karel Eliáš.

Podle Pospíšila je právě on jediným vhodným kandidátem na nového šéfa. Jiného kandidáta na děkana než Eliáše, který se jako kmenový profesor věnuje pouze výuce v Plzni, Pospíšil nevidí.

O uvolněné místo na fakultě by se ale mohl ucházet například i pražský advokát Karol Hrádela, jenž neúspěšně kandidoval už na podzim proti Pospíšilovi. Hrádela uvedl, že o tom začne uvažovat, až bude volba vyhlášena.

,
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!