1. února 2012 13:49, aktualizováno  22:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plzeňská práva končí, 1600 studentů musí jinam

Budova Právnické fakulty v Plzni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Právnické fakulty v Plzni | foto: ČTK

PLZEŇ Akreditační komise neprodloužila akreditaci plzeňské právnické fakultě, prý zde nedošlo ke zlepšení. Podle tajemníka komise Jiřího Smrčky tak škola fakticky končí. Pětiletý magisterský program má akreditaci jen do konce tohoto akademického roku.

Neprodloužila akreditaci plzeňským právům hlavně kvůli nedostatečné publikační činnosti, nízkému počtu žádostí o grant a nadměrným úvazkům. Komisaři dali škole čas do konce října, aby mohli být studenti převedeni na jiné fakulty.  

Konečné slovo bude mít ministerstvo školství, to ale v případě rozhodování o akreditacích nemůže jít proti stanovisku Akreditační komise (AK). Ministerstvo nicméně uvedlo, že se oficiálně k rozhodnutí AK vyjádří do 30 dnů.

Univerzita v šoku

Děkana rozhodnutí šokovalo. "Ta informace je pro nás naprosto šokující. Dozvídáme se ji se zděšením ze sdělovacích prostředků a chce se nám věřit, že je to nějaké tragické nedorozumění," reagoval nedávno zvolený děkan fakulty Jan Pauly.

Rozhodnutí Akreditační komise si prý nedokáže vysvětlit. Je přesvědčen, že jediným problémem, který by mohla Akreditační komise fakultě vytýkat, je personální otázka. Ta je ale podle něj na fakultě již vyřešená. Další postup fakulty zatím nekomentoval. Nyní se potřebuje seznámit s odůvodněním AK a probrat ho s vedením Západočeské univerzity.

Pospíšil: Může za to bývalý děkan

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), který fakultu vedl po skandálu s plagiátorstvím, na zprávu reagoval s tím, že jej to mrzí, protože plzeňská práva byla jeho alma mater.

"Na druhou stranu musím zopakovat, že jsem na podobný vývoj upozorňoval," dodal. Vina je podle něj hlavně na bývalém děkanovi Květoslavu Růžičkovi, který se nedohodl s reformátory z řad pedagogů a velkou část jich nechal ze školy odejít

Podle mluvčí plzeňské univerzity Kamily Kvapilové je v magisterském studiu na právech zapsáno zhruba 1600 studentů. Jasná není ani budoucnost studentů tamějšího bakalářského oboru.

"Jestli fakulta zcela skončí nebo bude fungovat v nějakém omezeném režimu, to zatím nejsem schopna říct. To se musí poradit vedení univerzity a fakulty," uvedla Kvapilová s tím, že oficiální stanovisko od AK univerzita ještě neobdržela.

Pokud plzeňská práva skutečně skončí, je ze zákona podle Kvapilové povinností dané fakulty zajistit studentům obdobné studium jinde. To potvrdila i předsedkyně AK Vladimíra Dvořáková. "Očekávám, že univerzita zahájí rozhovory s právnickými fakultami v Brně, Olomouci a Praze," řekla v ČT.

Mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Tereza Fojtová uvedla, že pokud Plzeň začne s brněnskými právy o přestupu studentů vyjednávat, bude muset fakulta nejprve prozkoumat, zda je studijní program v Plzni srovnatelný. Poté bude teprve možné určit podmínky přestupu.

Chybí pedagogové

AK se na svém středečním zasedání usnesla takto: "Přestože Akreditační komise opakovaně upozorňovala na přetrvávající závažné nedostatky při uskutečňování studijního programu, nedošlo na Fakultě právnické ke zlepšení stavu, nebo alespoň k vytvoření předpokladů pro pozitivní rozvoj v blízké budoucnosti."

Škola prý nedokázala vytvořit stabilní a kvalifikovaný sbor vlastních akademických pracovníků. Neutěšený personální stav pak podle komise "nevytváří podmínky pro kvalitní vzdělávací činnost v magisterském studijním programu Právo a právní věda a předpoklad pro rozvoj fakulty".

Proti rozhodnutí ministerstva může škola ještě podat rozklad, což znamená, že by AK musela odebrání akreditace znovu projednat. Podle Smrčky to ale nic nezmění na tom, že akreditaci budou mít práva jen do 31. října. V magisterském programu se pak přestane vyučovat, a případný rozklad se bude řešit jen administrativně.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě pětiletého magisterského programu se na fakultě vyučuje ještě jeden bakalářský a tři doktorské programy. Loni odejmulo ministerstvo fakultě akreditaci doktorského studijního programu a pozastavilo jí oprávnění udělovat titul JUDr. Západočeská univerzita podala rozklad.

ZČU svolalo mimořádnou poradu

Vedení Západočeské univerzity (ZČU) se ve čtvrtek mimořádně sejde kvůli právnické fakultě, které Akreditační komise (AK) neprodloužila akreditaci na pětiletý magisterský obor pro další roky.

Mimořádně se sejde i vedení fakulty a jakmile obě grémia skončí, měla by rektorka s děkanem práv dohodnout další postup. Konkrétní závěr ze společného jednání by mohl být znám už odpoledne. Potvrdila to mluvčí univerzity Kamila Kvapilová po dnešním setkání rektorky s děkanem právnické fakulty.

Problémy plzeňských práv se táhnou už od podzimu 2009, kdy na fakultě vypukl skandál s podivným přijímáním studentů, opsanými pracemi a nestandardně rychlým studiem.

Napište nám

Jste studentem/studentkou plzeňských práv? Napište nám, co říkáte na současný problém fakulty a jak byste si přáli, aby pro vás situace dopadla. Psát můžete na rychle@lidovky.cz

spaŠárka Pálková, ČTK

Najdete na Lidovky.cz