Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeňská práva nejsou ojedinělý případ, říká děkan VŠE

Česko

  9:38
PRAHA - Podle představitelů Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze stojí za skandálem a aférami na plzeňských právech i akreditační komise. Ta udílením akreditací rozhoduje, která vysoká škola bude učit určité obory a která nikoli. Komise závěry analýzy zpochybnila, obvinění prý nejsou doložena.

Vysokoškolský diplom foto: Shutterstock

V akademickém prostředí se údajně s licencemi akreditační komise obchoduje. Vyplývá to z Analýzy rozhodování akreditační komise v letech 2004-09, o které informuje deník Právo. Analýzu vypracoval děkan fakulty VŠE Jiří Schwarz a proděkani.

Podle listu Schwarz a proděkani komisi obviňují z podjatosti a zpochybňují její nezávislost. "Po druhém funkčním období končím ve funkci děkana, již nemohu být zvolen. Bylo mojí morální povinností analýzu vypracovat," řekl Právu Schwarz s tím, že ji zaslal ministryni školství Miroslavě Kopicové, školskému výboru sněmovny. Zároveň uvedl, že premiér Jan Fischer si analýzu od ministryně může vyžádat.Akreditační komise však k závěrům analýzy uvedla, že tato obvinění nejsou doložena. Analýza není profesionálně zpracovaná a obsahuje prý nepravdivá, nepřesná a manipulativní tvrzení.

Komise obvinění odmítá

"Materiál děkana Národohospodářské fakulty VŠE v Praze vznáší závažná obvinění, která nejsou žádným způsobem doložena. Po odborné stránce je materiál velmi neprofesionálně zpracovaný a vykazuje zřejmé neznalosti zákona o vysokých školách (vymezení činnosti Akreditační komise) a evropských standardů pro zajišťování kvality vysokoškolského vzdělávání. V rozporu se základními etickými pravidly jsou jak dílčí nepravdivá či nepřesná tvrzení, tak i celkový manipulativní přístup, který se snaží vytvořit zdání ´odborné analýzy´," uvedla ve stanovisku akreditační komise.

Obchodování s licencemi

Předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková sama na VŠE působí ve funkci vedoucí katedry politologie na Fakultě mezinárodních vztahů. Analýzu kolegů, kterou dostala k dispozici i ona, pokládá za účelovou.

Deníku potvrdila, že o ní bude jednat na ministerstvu školství. "Je to kombinace nepravd, v té analýze jsou účelová čísla. Cíl manipulativní analýzy si dokážu představit, nechci to teď ale medializovat," řekla deníku Dvořáková.

"Co se práv v Plzni týká, "nejedná se o ojedinělý případ", naznačil Schwarz. Podle jeho analýzy jde pouze o první mohutně medializovaný případ.

Domnívá se, že v něm převážily motivace k odhalení sporných skutečností nad motivacemi mlčet a pokračovat ve výhodném obchodování s licencemi v akademickém prostředí.

Rozhodování je zcela nahodilé

Národohospodářská fakulta VŠE vypočetla, že komise v průměru za jedno své dvoudenní či třídenní zasedání rozhodne o 469 akreditacích, reakreditacích a rozšíření akreditací studijních programů veřejných a soukromých vysokých škol.

Nejvíce jich udělila na třetím zasedání v roce 2007, celkem 813, doplnil Schwarz. Soudí, že tak vysoký počet úkonů během dvou až třídenního zasedání podle představitelů fakulty znamená, že rozhodování není závislé.

Poznamenal, že vzhledem k vysokému počtu rozhodovacích aktů je rozhodování zcela nahodilé.

Úkolem komise je podle děkana pečovat o kvalitu vysokého školství v Česku, třeba kontrolovat plagiátorství. Vysoké školství se i bez státních dotací stalo výnosným tržním odvětvím a akreditační komise se stala významnou institucí trhu s vysokoškolským vzděláním, řekl dnešnímu Právu Schwarz.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...