Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plzeňská práva nesmějí udělovat titul doktor. Pospíšil je ale spokojen

Jiří Pospíšil na plzeňské právnické fakultě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Pospíšil na plzeňské právnické fakultě | foto: ČTK

LITOMYŠL (SVITAVSKO) Akreditační komise chce pozastavit přijímání uchazečů o doktorská studia na plzeňských právech Západočeské univerzity (ZČU) a udělovat titul Ph.D. Současní studenti je ale mohou dokončit. Fakulta má rovněž dočasně ztratit právo udělovat v rámci rigorózního řízení titul JUDr. Zároveň práce, které byly za bývalého vedení obhájeny, projdou počítačovým programem na odhalení plagiátů.

Akreditace by měla být pozastavena do doby, než se stav na fakultě stabilizuje. Pak může fakulta požádat o to, aby bylo omezení zrušeno. Děkan fakulty Jiří Pospíšil přijal rozhodnutí komise s úlevou, obával se tvrdšího postihu. Odhaduje, že situace potrvá do konce akademického roku 2009/2010.

"Je to rozhodnutí velkorysé vzhledem k situaci, v které se fakulta nachází," řekl Pošpíšil v České televizi. "Očekával jsem větší zásah," dodal.

V magisterském programu bude moci fakulta pokračovat a zůstane beze změn. Komise ale ministerstvu školství doporučila, aby dosadilo do zkušebních komisí nezávislé odborníky. "Je zcela zachováno pětileté magisterské studium, studenti se k nám mohou bez jakýchkoliv obav hlásit. To je základ školy," uvedl  Pospíšil.

Studentům stačilo oklamat sekretářku 

Prověrka komise potvrdila závažné chyby ve fungování fakulty. Neexistovalo prý kolegium děkana, nefungovala kontrola při zapisování známek. Například studentům, kteří neměli zapsanou známku v systému, stačilo prokázat se na studijním oddělení indexem a známka mu byla do systému zapsána, aniž by pravost podpisu v indexu někdo ověřoval. "Je to neuvěřitelné, ale přesně tak to fungovalo," shrnula Dvořáková.

Fakulta musí na žádost komise udělat revizi všech předpisů a měla by se zaměřit na hlubší prověrky závěrečných prací. Změna předpisů umožní srovnání odevzdaných prací v počítačovém programu a případné odhalení plagiátu. Kontrolovat texty ZČU dosud bránily její předpisy. Neexistovala povinnost odevzdávat diplomové ani bakalářské práce elektronicky.

"Zahájili jsme rekonstrukci vnitřních předpisů tak, aby bylo povinností pro celou univerzitu se účastnit antiplagiátorského systému. Práce odevzdávané v květnu, červnu už by měly tomuto režimu podléhat," řekl Ježek. V rámci změny předpisů chce ZČU podle Pospíšila snížit počet zaměstnanců.

"Je to velká šance pro školu"

Omezení navržená komisí pro rigorózní a doktorské řízení považuje za pro školu příznivá. "Je to velká šance pro školu, aby rychle učinila potřebné změny k obnovení možnosti udělovat titul JUDr.," uvedl Pospíšil. Studenty pro doktorská studia podle něj škola stejně nyní nechtěla přijímat.

Přestože se jedná pouze o doporučení směrem k ministerstvu, upozornila komise na to, že její rozhodnutí ministerstvo vždy zohledňuje a řídí se jím.

Fakulta, která čelí největšímu skandálu vysokého školství od roku 1989, už na svou záchranu provádí reformu. Pod vedením nového děkana Jiřího Pospíšila sestavila mimo jiné novou vědeckou radu, přešla na kreditní systém, zavádí jiné přijímací řízení, provedla inventarizaci diplomových i dalších prací.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!