V knihovně nyní chybí 30 dizertací. "Příští středu nám bude dodáno 18 prací, jež jsou ve zpracování," řekla vedoucí knihovny Sylva Řehořová.
Mezi pracemi by měla být i dizertace advokáta Eduarda Bruny, jenž zastupoval Jiřího Čunka. Bruna působí mimo jiné na karlovarské soukromé vysoké škole, která je spojována s právy v Plzni kvůli neprůhlednému přijímání karlovarských bakalářů. Jako koncipient u něj pracoval expremiér Stanislav Gross. Ten v Plzni skládal před časem rigorózní zkoušku.
Ochranné prvkyVšechny dizertace zaevidované do systému právnické knihovny mají několik ochranných prvků, například razítko na rubu listu, čárový kód, signaturu. Nejdůležitějším je tenký elektromagnetický proužek, který bývá zalisován do desek. Pokud by ho chtěl kdokoliv vyndat, musel by práci poškodit. Knihaři ale na počkání dokážou do původních desek vložit novou práci. |
Do knihovny nikdy nebylo odevzdáno devět prací. Čtyři z nich byly obhájeny před rokem 2006, tedy před platností směrnice nařizující práce zakládat. Mezi nimi jsou práce advokátů Jana Suchého a Daniela Teleckého, kteří mají společnou kancelář s Kindlem. Obhajovali v prosinci 2005.
Z prací obhájených po roce 2006 chybí práce Ondřeje Davida, jenž byl ve vedení Karlovarského vzdělávacího institutu, pod který karlovarská vysoká škola patří. Chybí i dizertace pracovníka fakulty Tomáše Dvořáka, v knihovně se však nachází v knižní podobě.
Grossova práce v trezoru
Třetí chybějící prací je dizertace zaměstnance ministerstva vnitra Jana Brázdy. Ten tvrdí, že ji odevzdal. Ostatní tři práce chybí z jiných důvodů, například si je prý vyžádal už dříve děkanát fakulty.
Podle univerzitní směrnice platí zakládání diplomových, rigorózních i dizertačních prací od ledna 2006. To může vysvětlovat, proč některé práce v regálech nejsou. Tolik diskutované diplomky starosty Prahy 5 Milana Jančíka nebo chomutovské primátorky Ivany Řápkové do systému nikdy zaneseny nebyly.
Chybí i diplomové práce dětí zavražděného šéfa podsvětí Františka Mrázka, jak uvedla Česká televize.
V právnické knihovně není ani rigorózní práce Stanislava Grosse. Ta se stala předmětem diskuzí už před čtyřmi lety. Milan Kindl tehdy jako děkan fakulty tvrdil, že doktorandi nejsou řádnými studenty univerzity, a škola tak neměla k pracím autorská práva. Grossovu práci prý měl tehdy v trezoru.