Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plzeňsko nechce babybox

Česko

První má být za 14 dní otevřen v Klatovské nemocnici. Instalace se však zatím odkládá

PRAHA Měl by to být první babybox – tedy schránka pro nechtěné novorozence – v Plzeňském kraji. Ještě ale není v Klatovské nemocnici nainstalovaná a už jsou proti jejímu fungování protesty. Zakladatel babyboxů Ludvík Hess se obává, že je jeho zprovoznění ohroženo.

Dva týdny před zprovozněním babyboxu se v Plzni uskutečnilo jednání u kulatého stolu, kde se polemizovalo o významu a účelu této schránky. Sešli se na něm odpůrci babyboxů, závěr jednání zněl jasně: Babybox v našem kraji nechceme.

„Postavili jsme se rezolutně proti. Není k němu důvod. Anonymní porody jsou u nás povolené, navíc by to vedlo k odkládání dětí do něj kdykoliv, když by si s ním rodiče nevěděli rady. Mohlo by to vést i ke kšeftování s dětmi,“ řekl primář Mulačovy nemocnice Jiří Liška, který se setkání zúčastnil. Poukazuje na případ, který se stal v Sokolově. Šestnáct zachráněných dětí Zoufalá matka dala do schránky dítě, pro které si pár hodin poté přišel otec. „Kdyby babybox nebyl, dítě by neodložila,“ dodal. Je navíc zřejmé, že mají odpůrci za „zády“ i důležitou osobu. Tou je hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová. Na jednání sice nebyla, zástupce krajského úřadu se ho ale účastnil. Emmerová je navíc jako odpůrkyně babyboxů známá.

Již v roce roce 2005, kdy byla ministryní zdravotnictví, vznik schránek nepodpořila. Tehdy argumentovala tím, že „by realizace přinesla nebezpečí nedovolených manipulací s dětmi, podporovala by se beztrestnost nezodpovědného jednání rodičů“ a kvůli babyboxu by se zvýšilo „odkládání dětí cizinců“.

A její postoj se téměř nezměnil. Přestože v oficiálním vyjádření píše, že „pokud by babybox představoval záchranu života jediného dítěte, nechť je instalován“, myslí si, že odložení dítěte do schránky a propagace tohoto činu legalizuje trestný čin opuštění dítěte. Klatovská nemocnice, jejímž zřizovatelem je právě Plzeňský kraj, zatím s instalací babyboxu počítá. „Zvláštní je, že nás k jednání o babyboxu nikdo nepozval. Nicméně 15. dubna bude babybox otevřen. Nikdo nám to nezakázal,“ reagoval ředitel nemocnice Jiří Vlček.

„Rozhodující argument pro zřízení babyboxu byl, že již zachránily 16 dětí,“ dodal. „Schránka je vyrobená. Její instalaci ale odkládám, protože se skutečně bojím, že k jeho zprovoznění nedojde,“ řekl jeho prosazovatel Ludvík Hess.

Autor: