19. června 2010 10:44, aktualizováno 20. 6 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pneumatiky v Tušimicích hoří i přes zeminu, hasit se bude až do večera

V průmyslové zóně v Tušimicích u Kadaně na Chomutovsku hořela hromada starých pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V průmyslové zóně v Tušimicích u Kadaně na Chomutovsku hořela hromada starých pneumatik | foto: ČTK

TUŠIMICE Ani během nedělního dopoledne nepřestala dýmat skládka pneumatik v Tušimicích na Chomutovsku. Hasiči ji skoro celou zahrnuli zeminou, ale i přes ní stále dýmá a místy prohořívá.

Zásah se zřejmě protáhne až do odpoledne nebo večera, řekl ČTK mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Hodnoty znečištění ovzduší zatím překročeny nebyly. V sobotu ale znečištěná voda od hašení stekla do nechranické přehrady a v jednom z přilehlých rybníků otrávila asi 50 ryb.

"Během noci se požářiště dál zaváželo hlínou, nasazeno bylo devět aut a buldozérů. Skoro celé požářiště jsme zavezli, ale i přes zeminu místy občas proskočí plameny, tam se pak musí znovu hlína rozhrnout a místo pokropit vodou," popsal Marvan. Z místa požáru stále stoupá dým, který si už ale žádnou evakuaci zřejmě nevyžádá. Hodnoty zplodin v ovzduší totiž proti minulým dnům významně poklesly.

 Na místě zbylo už jen sedm hasičských jednotek, což už prý v této fázi požáru stačí. V době největšího rozsahu požáru jich tu hasiči přitom měli 23. Dva muži se při zásahu zranili; jeden se opařil, druhý si poranil koleno.

Čtěte více

V pátek ráno evakuovali záchranáři dva nedaleké panelové domy, v nichž bydlí necelé dvě stovky lidí. Nabídnutý azyl v tělocvičně kadaňského domu dětí nakonec využilo asi 30 z nich, vrátit se směli až odpoledne. Slábnoucí oheň i mrak dýmu si zřejmě už žádnou další evakuaci nevyžádá. "Situaci pořád monitorujeme, ale žádné další překročení limitních hodnot jsme nezaznamenali," řekl Marvan.

Požářiště je na ploše zhruba 200 krát 200 metrů v areálu firmy, která se zabývá recyklací pneumatik. Pneumatiky byly určeny k rozdrcení a uskladněny v hale, ve čtvrtek krátce po poledni je ale zachvátily plameny.

"Pravděpodobnou příčinou požáru by mělo být chybné uskladnění pneumatik a špatná manipulace s vysokozdvižným vozíkem. Hromada totiž byla proložená hořlavým chemlonem, který se vznítil první, zřejmě právě od jiskry od vozíku," řekl ČTK mluvčí chomutovské policie Petr Procházka.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?