19. července 2015 8:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po 50 letech se blíží přeměna Šlechtovky. Praha chce obnovit i zahradu

Šlechtova restaurace v minulosti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šlechtova restaurace v minulosti | foto: Pavel Wellner

PRAHA Rekonstrukce pražského Dolního letohrádku, přezdívaného Šlechtovka, se po padesáti letech konečně blíží. Praha pracuje na posledních úpravách projektu, s pracemi ve Stromovce by se tak mohlo začít už na jaře příští roku. Vedení Prahy 7 nyní bojuje za to, aby se přeměny dočkala i přilehlá zahrada.

Po Praze chátrají desítky opuštěných budov. Jednou z nich je také Šlechtova výletní restaurace ve Stromovce, která ovšem na rozdíl od mnohých patří ke skutečně unikátním stavbám. Původně raně barokní budova je chráněna jako kulturní památka a patří mezi nejohroženější pražské památky. Jenže vzácná výzdoba interiérů už ani neexistuje a dům je již několik let před spadnutím. 

Město s rekonstrukcí otálelo, protože se obávalo výstavby tunelů pod Stromovkou. Takové důvody ale pominuly a nyní projekt rekonstrukce, kterou bude financovat Praha, spěje pomalu k závěru. Hotovo by mělo být do konce roku. Následovat bude výběr zhotovitele a začátek samotné rekonstrukce se předpokládá na jaře příštího roku. 

Opět živé místo, slibuje si Praha 7

„Máme velký zájem na tom, aby se Šlechtovka po půl století opět stala živým a vyhledávaným místem pro všechny Pražany i přespolní. S hlavním městem velmi intenzivně komunikujeme o dokončovaném projektu,“ uvedl v prohlášení zástupce starosty Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš.

Městská část však nechce skončit jen u rekonstrukce budovy. Praha 7 by se ráda zaměřila též na přilehlý pozemek, kde dříve bývala tolik oblíbená zahrada. V devatenáctém století se dokonce místo pyšnilo krásnou anglickou zahradou. „Zeleň tu však dnes není v dobrém stavu. Nechali jsme proto znalcem prověřit všech 25 stromů, které v areálu Šlechtovy restaurace rostou,“ doplnil Mareš s tím, že z posudku vyplynulo, že většina stromů je v nevyhovujícím stavu a některé by bylo podle znalce vhodné pokácet kvůli hrozícímu riziku jejich pádu. Městská část by však co nejvíce stromů chtěla zachránit. 

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII

Šlechtova restaurace v pražské Stromovce už desítky let chátrá
Šlechtova restaurace v pražské Stromovce už desítky let chátrá

S rekonstrukcí pozemku v blízkém okolí Šlechtovky však stávající projekt nepočítá, a tak Bubeneč usiluje o zpracování vlastního projektu. „Naším cílem je opět propojit Královskou dvoranu s Královskou oborou a zajistit, aby byla zahrada co nejlépe architektonicky ztvárněna. Na zpracování projektu připravujeme otevřené výběrové řízení. Byly bychom rádi, aby se obnova zahrady následně spojila s rekonstrukcí budovy,“ nastínila plány radní Prahy 7 Lenka Burgerová.

O Šlechtově restauraci:

Původní raně barokní letohrádek byl postaven v letech 1689 až 1692 prezidentem české komory hrabětem Kryštofem Františkem Wratislavem z Mitrovic pro rakouského císaře Leopolda I. 

Roku 1803 nechal císař na popud hraběte Chotka Královskou oboru otevřít pro veřejnost a ta se stala jako anglický park vyhledávaným místem pražanů. Pražský kavárník Václav Steinitzsi pronajal budovu Dolního letohrádku a od dvacátých let 19. století zde provozoval restauraci. V letech 1855 až 1858 letohrádek přestavěl v novogotickém slohu Bernard Grueber. 

V roce 1882 si již přestavěnou budovu pronajal Václav Šlechta, který restauraci provozoval až do 2. světové války. Po válce byla restaurace znárodněna a v 60. letech pro havarijní stav zrušena. 

Od té doby budova jen chátrala a dvakrát vyhořela (1978 a 1980). Na jejím neutěšeném stavu se také podepsala povodeň roce 2002, která Šlechtovu restauraci zatopila do výšky 4 metrů.

Zdroj: Wikipedia

skŠárka Kabátová