24. října 2010 10:13, aktualizováno  19:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po Aničce se v neděli pátralo u zoo. Na zmizení vydělává podvodník

Policisté hledají zmizelou Aničku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté hledají zmizelou Aničku | foto: ČTK

PRAHA Do pátrání po zmizelé Anně Janatkové, která se ztratila ve středu 13. října v pražské Troji, bylo v neděli ráno zapojeno asi 120 lidí a také psi. S příchodem tmy se policisté stáhli a do pátrání se dají znovu v pondělí ráno, zřejmě se vrátí na stejné místo. Na zmizení zatím vydělává podvodník, který láká z lidí na internetu peníze na další pátrání.

K pátrání se postupně připojily týmy vojenské policie, městské, hasičů, záchranářů a lezců, řekla mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová. Pátrání se přesunulo do oblasti blíže zoologické zahradě, s ohledem na lokalitu nebude zapojena speciální pořádková jednotka.

Podle policejní mluvčí zadržela policie v neděli v Troji bezdomovce, který byl předveden ke zjištění totožnosti.

"Od Písečné ulice se postupně přesouváme k zoologické zahradě. Dneska ale je tak, jak je, vítr, sychravo. Je to náročné," řekla v neděli ráno Zoulová.

Policie neodmítá ani pomoc dobrovolníků, ale musí prý zvažovat, co je pro ně vhodné z hlediska bezpečnosti. Terén je značně nepřehledný a nebezpečný. "Jsou tam skalní převisy, průrvy, zase tam budou nějaké propasti a podobně," sdělila Zoulová.

Dům Janatkových v pražské Troji. Anička Janatková se ztratila minulou středu, policii se zatím nepodařilo ji nalézt

"Z křovin se vynořují ti, kteří se podílejí na pátrání a jsou uválení, zpocení, mokří, špinaví, hladoví, utahaní," vylíčila, jak to vypadá během pátrání na místě.

V souvislosti s případem zadržela policie podezřelého muže v úterý večer. V pátek se ovšem znovu ocitl na svobodě a zmizel. Podle soudu chyběly k dalšímu zadržování přímé důkazy. Policie našla vzorek DNA na batohu Anny, který je klíčovým důkazem v případu.

VÍCE ČTĚTE:

Muž s trestní minulostí své výpovědi měnil, až přiznal, že se v inkriminovanou dobu v okolí zdržoval a ukájel se.

MfD uvedla, že podezřelý žije dvojí život, jeden v Mostě a jeden v Praze. V Mostě žije se svou družkou a osmiletou dcerou. Do Prahy prý jezdí za prací, jak tvrdil rodině. V hlavním městě ale neměl byt a podle všeho ani práci.

Podvodník vydělává na neštěstí

Zatímco se policisté i dobrovolníci snaží devítiletou Aničku najít, muž vystupující pod jménem Pavel Vrtal si udělal z jejího zmizení prosperující byznys.

Jak informovala televize Nova, v internetových diskuzích podvodník čtenářům tvrdí, že policie chce pátrání po Aničce uzavřít bez výsledku. Načež z lidí láká peníze, aby mohlo hledání pokračovat. "Aničiny rodiče pořádají sbírku na další hledání malé Aničky - Podpořte je i vy. Pošlete sms," lže v diskuzích muž.

Zároveň se stihl pochlubit, že už si tak vydělal 6000 korun. Peníze mu lidé poslali pomocí sms v hodntě 80 korun přímo na účet, ze kterého může částku použít na nákup v internetových aukcích. Případem už se zabývá policie.


Policisté hledají Aničku už dvanáctým dnem. Naposledy byla spatřena 13. října odpoledne, když se vracela ze školy. Našel se jen její batoh a láhev s pitím.

Všechny stopy a indicie se zatím točí kolem hlavního důkazu - batohu, policie zatím ale nevylučuje ani možnost únosu.

V souvislosti se zmizením Aničky se často mluví o podnikání jejího otce, Miloše Janatky. Sám Janatka si myslí, že jeho práce se zmizením dcery spojitost nemá, nevěří ani tomu, že by Annu někdo unesl pro peníze.

Anna Janatková

Pohřešovaná devítiletá Anička.Anna Janatková byla naposledy spatřena 13. října odpoledne, ze školy šla obvyklou trasou společně se spolužačkami. V ulici Pod Písečnou se ale rozdělily a poté se stopa děvčete ztrácí. Našel se jen batoh a láhev s pitím.

Dívka je vysoká asi 120 centimetrů a má blond vlasy. Na sobě měla tmavě šedou zimní bundu, mohla být ale oblečena jen v červeném svetru s tříčtvrtečním rukávem. Pod ním měla žluté triko s krátkým rukávem. Na sobě také zřejmě měla fialovočernou šálu, dále tmavě modré džíny s červenobílým páskem a fialovou čepici s kšiltem. Obuty měla černé boty.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz