Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Statici vystavili účet za tornádo: 115 domů půjde jistě k zemi, nemusí jít o konečné číslo

Česko

  11:25aktualizováno  12:40
Podivín (Břeclavsko) - Po bouřkách na Břeclavsku a Hodonínsku bude potřeba zdemolovat 115 domů, číslo nemusí být konečné. Novinářům to v úterý v Podivíně po jednání krizového štábu řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Hasiči řízená demolice začne příští týden. Někteří lidé už ale domy na vlastní pěst demolují již nyní. Ministerstvo pro místní rozvoj jim do začátku poskytne 500 000 korun, uvedla ministryně Klára Dostálová (za ANO). Dotaci dostane každý majitel poškozeného domu, i když ho neměl pojištěný. Maximální dotace je dva miliony, další tři miliony může být úvěr.

Následky tornáda v obci Mikulčice
Tornádem poničené Hodonínsko.

Donedávna se mluvilo o demolici asi 70 domů, stále je ale procházejí statici. „Číslo se zvyšuje. Nyní je jich 115, ale domy se budou procházet do konce týdne, takže se to může zvýšit,“ uvedl Grolich.

Pokud demolici provedou řízeně hasiči, uhradí náklady. Někteří lidé ale budou konat sami. V Mikulčicích na Hodonínsku začaly už nyní první demolice domů zasažených tornádem. Podle ní demolice obstarávají sami obyvatelé pomocí těžké techniky a již bourají čtyři domy. Slouží jim k tomu bagr a velký nakladač. Ministerstvo těmto lidem poskytne do začátku půl milionu jak na demolici, tak na přípravu nových domů. Půl milionu pak odečte od dvoumilionové dotace ministerstva na nový dům. Dotaci dostanou majitelé všech poškozených domů, i když neměli nemovitost pojištěnou.

„Podporujeme, aby lidé měli nemovitosti pojištěné. Na druhou stranu vláda přihlédla k tomu, že to není záplavová oblast a lidé tam neočekávají zásah počasí a tornádo tady nečekal už vůbec nikdo. Proto jsme k tomu přistoupili benevolentněji,“ uvedla Dostálová. Podle ní ale budou muset lidé po obdržené dotaci nemovitost pojistit. „Není možné, aby šla podpora státu do nepojištěného majetku,“ zdůraznila Dostálová.

Pokud lidem dva miliony na opravu domu nebo stavu nového stačit nebudou, mohou si půjčit od ministerstva další tři miliony na dobu 30 let s jednoprocentním úrokem. Lidé s pojištěnými nemovitostmi podle Dostálové nejspíš nebudou muset úvěru využít, sloužit ale může právě pro ty, kteří dům pojištěný neměli.

Například ničivé povodně v letech 1997 a 2002 zničily tisíce domů, velká voda v obou případech postihla stovky měst a obcí. Jen v Troubkách na Olomoucku, které se staly symbolem záplav roku 1997, mohutný příval z rozlité Bečvy doslova smetl na 150 rodinných domů. Většina z budov, které povodni odolaly, byla navíc vážně poškozena, 335 jich muselo být později strženo. O pět let později pak třeba v Zálezlicích na Mělnicku povodně zničily přes 120 domů.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!