Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po dubnové krizi by VV volilo jen 2,3 % lidí

Česko

  16:25
PRAHA - Věci veřejné zaznamenaly další propad preferencí a dostaly se hluboko pod práh volitelnosti. Volby by stále suverénně vyhrála ČSSD. Uspěli by ještě ODS, TOP 09 a komunisté.

Vedení VV: zleva Karolína Peake, Radek John a Vít Bárta.

Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který se uskutečnil ve dnech od 2. do 9. května a promítla už se tak do něj dubnová vládní krize.

Hlavní změnou oproti předchozímu průzkumu je další citelný propad Věcí veřejných. Podle modelu stranických preferencí by je volilo 2,3 procenta lidí.

Poprvé od loňských voleb se VV dostaly jasně mimo dosah volebního zisku. V průzkumu, který STEM provedl na přelomu března a dubna, měly VV 5,5 procenta a disponovaly sedmi mandáty ve sněmovně.

Žebříček stranických preferencí

ČSSD - 27,8 %
ODS - 13,8 %
KSČM - 10,9 %
TOP 09 - 10,3 %
KDU-ČSL - 3,1 %
VV - 2,3 %
Suverenita - blok Jany Bobošíkové - 1,5 %
Strana zelených - 1,4 %

ČSSD by nyní ve sněmovně získala 94 mandátů, komunisté 32. Levicové strany by tak v dolní komoře měly se 126 poslanci pohodlnou ústavní většinu. To v praxi znamená, že ČSSD a KSČM by mohly měnit ústavu a jiné ústavní zákony. Na ústavní většinu těsně dosahovaly už před měsícem, nyní ale dále mírně posílily - ČSSD o dva mandáty a KSČM o čtyři.

Do sněmovny by se dostala ještě ODS se 46 mandáty a TOP 09 s 28 křesly a zůstaly prakticky na stejných číslech jako při průzkumu minulý měsíc.

Čtěte také:

Na zvolení do sněmovny by nyní nedosáhli ani lidovci. Někdejší parlamentní strana si ale mírně polepšila a se 3,1 procenty, má nyní větší podporu než VV.

Volit ano, ale koho?

Data agentury STEM ani po vládní krizi neukazují rezignaci voličů. Voleb by se zúčastnilo 57 procent občanů. Výrazně ale narostl počet lidí, kteří by se sice voleb účastnili, ale nevědí, komu dát svůj hlas.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!