28. března 2015 10:50, aktualizováno  12:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konečně slunce a úsměvy kolem nás, vydechly si Hana a Antonie

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká byly po dvou letech propuštěné ze zajetí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hana Humpálová a Antonie Chrástecká byly po dvou letech propuštěné ze zajetí | foto: Anadolu Ajansi

PRAHA V zajetí kolem nich vybuchovaly bomby a naděje na osvobození slábla. Teď jsou obě unesené Česky volné. Jak šťastný konec komentovaly Antonie Chrástecká a Hana Humpálová těsně po svém vysvobození?

„Pořád nemůžu uvěřit, že jsem tady, dokonce i teď se obávám, že je to sen,“ uvedla v rozhovoru s tureckou agenturou Anadolu Chrástecká. „Nechci jít spát...protože se trochu bojím,“ řekla vyčerpaná, ale šťastná Chrástecká rozechvěle.

„Nejhorší na našem zajetí bylo odloučení od rodiny. Být daleko od své rodiny, bylo opravdu těžké. Od prvního okamžiku, kdy jsem byla unesena, jsem chtěla být s rodinou. Jsem strašně šťastná,“ popsala 24letá Antonie Chrástecká.

„Bylo to velmi těžké. Poprvé v životě jsme viděly zbraně a ozbrojené muže. Stále nevíme, proč jsme byly unesené. Střílelo se tam, vybuchovaly bomby,“ řekla po osvobození druhá z unesených Češek, Hana Humpálová.

Dívky i v těžké době držela naděje. „Měly jsme dost času na přemýšlení. Myšlenky na naše rodiny nás držely na živu a naplňovaly nás nadějí, že jednoho dne budeme zachráněny. Poprvé po dvou letech jsme viděly slunce a usmívající se lidi kolem nás,“ líčí Humpálová.

S českými médii zatím ani dívky, ani jejich rodiny nekomunikují. Přes premiéra Bohuslava Sobotku jen vzkázaly, že si přejí klid a ohleduplnost.

Hanča a Tonča jsou doma

Po celý čas, kdy se o Humpálové a Chrástecké nevědělo, běžela na Facebooku stránka Hanča a Tonča domů, kde lidé vyjadřovali uneseným a jejich blízkým podporu. Správce stránky Michal Najman, který se s dívkami přátelí, byl zprávou o vysvobození šokován. „Je to nejlepší zpráva roku, nevím, co by to mohlo přebít,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi. „Slavnostně můžu stránky zrušit,“ dodal Najman, ale vzápětí upřesnil, že stránka bude ještě chvíli běžet, aby lidé měli možnost dívky i po jejich vysvobození podpořit.

Ministr zahraniční Lubomír Zaorálek řekl, že od doby, kdy turecká nezisková organizace IHH dívky zachránila, neuplynulo mnoho času. „Mohly to být hodiny,“ řekl v České televizi a dodal: „Hlavní je to, že už jsou tady.“ O přesnější roli, jakou při cestě za záchranou dívek hrála česká diplomacie, mluvit nechtěl.

shoŠárka Holanová

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.