Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Po EURO skončí éra gólové věže

Česko

Útočník Jan Koller ohlásil v předstihu, že po červnovém šampionátu ve fotbalové reprezentaci končí

PRAHA Na seznamu klíčových figur, pro něž bude znamenat evropský šampionát rozlučku s fotbalovou reprezentací, přibylo další jméno. Po kouči Karlu Brücknerovi, který avizoval odchod před třemi týdny, uzavře reprezentační kapitolu po červnovém turnaji v Rakousku a Švýcarsku také Jan Koller.

Není to náhoda. Jak dvoumetrový střelec přiznal, oba odchody spolu úzce souvisejí. „Cítím, že už nastal čas v reprezentaci skončit. Končí i trenér Brückner, spolu jsme v týmu spjatí. Jeho rozhodnutí udělalo definitivní tečku za mým váháním,“ prohlásil pětatřicetiletý útočník Norimberku ve včerejším vydání deníku MF Dnes.

Nejlepší kanonýr v historii fotbalové reprezentace přitom původně oddaloval verdikt o své budoucnosti na dobu po konci červnového turnaje. Spekulace na téma Kollerova konce u české reprezentace se poprvé objevily loni v únoru v belgickém tisku. Tehdy jejich pravost vyhlášený kanonýr ještě popřel.

Reprezentace se proto s mírným předstihem může chystat na „postkollerovskou“ éru. Od roku 1999 dokázal postrach obránců ze Smetanovy Lhoty svižným tempem nastřádat 52 zásahů. Za sebou nechal všechny slavné osobnosti historie.

„Odejde hráč, který měl vynikající gólový průměr na utkání, jakým se může pochlubit jen málokdo. Nesmíme také zapomenout, jak Koller dokáže devadesát minut pracoval pro tým a povzbudit ho,“ vyzdvihl fotbalový expert Vladimír Táborský Kollerovy přednosti. Podobný názor zastává i Verner Lička, manažer ostravského Baníku a někdejší asistent reprezentačního trenéra Uhrina. „Ztrácíme obrovskou účinnost v útoku a množství gólů. Většinou velmi důležitých.“

Ze systému, který spoléhal na Kollerovu výjimečnost, se postupně vyvinula účinná ofenzivní zbraň. Problém nastal, pokud Koller nebyl ze zdravotních důvodů k dispozici. Z lavičky náhradníků se pokoušel mezeru zacelit o šest centimetrů menší Vratislav Lokvenc. Ten ale z reprezentačního kádru vypadl po předloňském mistrovství světa.

Potenciálního Kollerova nástupce se už Brücknerovi najít nepodařilo. Možná i proto, že není k dispozici. „Žádného takového nevidím. Všichni podobně vysocí útočníci hrají jiným způsobem a nejsou to takoví střelci,“ souhlasí Táborský.

Před podzimním utkáním s Irskem se podíval na sraz sparťan Libor Došek. Na trávník se nakonec nedostal a momentálně nepatří ani do základní sestavy vedoucího týmu ligy. Urostlou postavou se může pochlubit i ostravský objev Lukáš Magera. „Je to také inteligentní hráč, jenže napůl spíš ofenzivní záložník. S Kollerem se nedá srovnávat. Je mezi nimi rozdíl,“ upozorňuje Lička.

Po odchodu spolehlivé věže bude muset najít reprezentační útok novou alchymii. Zřejmě podle jiného receptu. Postaví se ostřílený Baroš vedle úderného Fenina? Nebo přijde na řadu jiná varianta? Koller při překonávání rekordů prý počítal s tím, že ho mladší následovníci v počtu gólů jednou předstihnou. Sám ale asi tušil, jak obtížný úkol jim přichystal.

***

Výjimečná

Kollerova čísla

* s 52 góly v 85 utkáních je

historicky nejúspěšnějším

střelcem fotbalové

reprezentace

* na přelomu let 1999 a 2000

dokázal v českém dresu

skórovat v deseti utkáních po

sobě

* v devíti zápasech vstřelil víc

než jeden gól

* jako jediný hráč se v éře

samostatné české

reprezentace dokázal trefit

čtyřikrát v jednom zápasu,

výjimečný zápis si připsal

v červnu 2005 při domácím

kvalifikačním duelu proti

Makedonii

* zúčastnil se tří vrcholných

akcí: EURO 2000 a 2004

a mistrovství světa 2006

* gólově nejúspěšnější

šampionát prožil před čtyřmi

lety v Portugalsku, kde se

radoval z gólu dvakrát. Jeden

zásah stihl přidat před

zraněním při krátkém

vystoupení na MS v Německu

Autor: