Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po filmové režii jsem... Po filmové režii jsem vždy toužil, říká Havel

Česko

Všechno je v zárodku, říká Václav Havel o svém novém, tentokrát filmovém projektu. A dodává, že v Arše natáčení nezakázal.

* LN Rozhodl jste se, že si Odcházení sám zrežírujete. Co vás k tomu vedlo?

Opravdu se tou myšlenkou zanáším. Vrátil bych se tak na začátek své kariéry, kdy jsem toužil po filmové režii. Tenkrát ale k tomu člověk musel mít FAMU a to v mém případě z kádrových důvodů nešlo, jelikož jsem měl strýce, který vybudoval český film.

* LN Tento váš úmysl zatím zůstával spíš utajen. Proč?

Je to všechno v zárodku. Zatím nemáme ani jednu smlouvu s herci ani dalšími tvůrci. Produkce se ujala Renata Kadlecová, která má malou produkční společnost, podílela se například na natáčení Dobře placené procházky.

* LN Údajně jste měl na poslední chvíli zakázat natáčení záznamu inscenace Divadla Archy. Co je na tom pravdy?

Nic jsem nezakázal. Věc se má poněkud jinak. Především bychom rádi film natočili ze soukromých prostředků a máme šanci na sponzory. Ti však mají podmínky, že se hra nebude vysílat v televizi před premiérou filmu anebo bezprostředně po ní ani se neocitne na DVD, což je celkem pochopitelné. Takže se začalo jednat o tom, jak by šlo podmínky nastavit, aby obě strany byly spokojené, a mezi divadlo a televizi vstoupil prostředník, producent Richard Němec.

Pokračování na straně 10

Dokončení ze strany 1

* LN Jak se situace vyvíjela?

Podle mých informací velmi podivně. Mnohokrát se jednalo a obě strany se dopracovaly ke smlouvě, a pan Němec to zase změnil. Byl jsem pořád klidný, říkal jsem si, že je to věc producentů. Pak jsme pochopil, že pan Němec sleduje zřejmě své vlastní komerční cíle, a v sobotu to zkrátka vybouchlo. Podvedl mě i Davida Radoka a evidentně chtěl z toho udělat jakousi televizně-filmovou produkci, s níž by sám hospodařil. Nyní o mně šíří lži a osočuje mě. Chtěl tam mít více kamer, kvůli kterým se vyprázdnilo hlediště, přenosové vozy a kdesi cosi, vždyť je to nesmysl. Vůbec nechápu, proč fungoval jako prostředník mezi televizí a divadlem.

* LN Myslela jsem, že půjde o klasický televizní přepis divadelní inscenace. Takový, který zaznamenává inscenaci i jako dokument pro badatele.

Tak to také mělo být. S panem Němcem ale už nechci mít nic společného, natočíme si inscenaci pro Divadelní ústav sami, to není žádný problém. Můj názor je, že je to jedna z letních senzací, která rychle vyšumí. Vadí mně však, že vrazila klín mezi mě a Divadlo Archa. Bylo to celé nešťastné, zúčastnil jsem se dvou schůzek, které se odehrávaly v podivném dusnu. Neměl jsem z toho dobrý pocit. Různé zápletky a pseudo zápletky provázejí tuto hru od začátku, taková reklama je sice zadarmo, ale přesto o ni nestojím.

* LN Můžete prozradit, jak bude vypadat obsazení?

Raději ne, protože jsme zatím nic pevného nedojednali, ale bude to návrat k mým původním představám, které divadlo nemohlo z organizačních důvodů realizovat.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!