2. listopadu 2016 15:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po Hermanově schůzce s dalajlamou musí ministři konzultovat schůzky s vládou

MInistr zahraničí Lubomír Zaorálek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MInistr zahraničí Lubomír Zaorálek. | foto: MAFRA: Tomáš Krist

PRAHA Ministři budou v budoucnosti zásadní otázky zahraniční politiky konzultovat předem s ministrem zahraničí, nikoliv ho pouze informovat. Novinářům to řekl po jednání vlády ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Dohoda je výsledkem středeční debaty kabinetu o okolnostech nedávné návštěvy dalajlamy v Praze.

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) si stěžoval, že ho Herman o své plánované schůzce s tibetským duchovním informoval pouze několik hodin předem a dal mu tak jen minimální možnost reagovat.

Ministr kultury Daniel Herman se sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.
Ministr kultury Daniel Herman (vlevo) se setkal 18. října v Praze s tibetským...

Zaorálek po svých vládních kolezích chtěl, aby slíbili, že budou dodržovat strategická usnesení týkající se zahraniční politiky. Přepis dva roky starého jednání vlády, na kterém se ministři měli dohodnout na vztazích s dalajlamou, ministři k dispozici neměli. Podle Hermana i Zaorálka je to druhořadá záležitost. Herman novinářům řekl, že ani neví, zda záznam existuje.

ČTK